Czytasz wiadomości znalezione dla zapytania: Szpital Kliniczny w Białymstoku

Moonowi sie nie spodobalo

Ale Niemczyk sobie chwali

To prawdziwy cud - trener mistrzyń Europy w siatkówce, Andrzej Niemczyk jest
zupełnie zdrowy. W czwartek wieczorem dowiedział się, że nowotwór układu
limfatycznego, z którym żył osiem lat, całkowicie ustąpił. - Proszę to

mieli pretensje do prasy - śmieje się Niemczyk. Trener leczył się w
Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w
Białymstoku. - Niesamowici fachowcy - ocenia lekarzy.

 » 

Moonowi sie nie spodobalo

Użytkownik "k2"

To prawdziwy cud - trener mistrzyń Europy w siatkówce, Andrzej Niemczyk
jest
zupełnie zdrowy. W czwartek wieczorem dowiedział się, że nowotwór układu
limfatycznego, z którym żył osiem lat, całkowicie ustąpił. - Proszę to

będą
mieli pretensje do prasy - śmieje się Niemczyk. Trener leczył się w
Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w
Białymstoku. - Niesamowici fachowcy - ocenia lekarzy.


miał szczęście. Może się cieszyć.

 wera

Moonowi sie nie spodobalo

Gdy na grupie
alt.pl.sport.hattrick trwaja zaciekłe spory

Ale Niemczyk sobie chwali

To prawdziwy cud - trener mistrzyń Europy w siatkówce, Andrzej
Niemczyk jest zupełnie zdrowy. W czwartek wieczorem dowiedział się,
że nowotwór układu limfatycznego, z którym żył osiem lat, całkowicie

ludzie pomyślą, że to żart i będą mieli pretensje do prasy - śmieje
się Niemczyk. Trener leczył się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu
Klinicznym Akademii Medycznej w Białymstoku. - Niesamowici fachowcy -
ocenia lekarzy.


A w kontekscie poprzednich postow byl leczony ambulatoryjnie ;)

k2

de>pl akademisches Lehrkrankenhaus

korespondencji

| Witam!

| Klinikum Frankfurt (Oder) - Akademisches Lehrkrankenhaus der
| Humboldt-Universität zu Berlin

albo inna końcówka:
Szpital Kliniczny we Frankfurcie (n. Odrą)

ZZ


ja tez optuje za Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu ...
W moim rodzinnym miescie Bialymstoku jest Panstwowy Szpital Kliniczny (PSK),
nalezacy do Akademii Medycznej, zwany zreszta potocznie Gigantem :-), moze w
porownaniu do szpitali miejskich / wojewodzkich, ktore w porownaniu z nim
byly male.
Pozdrowka
Aga

 » 

Badanie u osoby z podejrzeniem nietolerancji glutenu

maro, ja właśnie w Białymstoku zostałam zdiagnozowana Tyle, że na oddziale alergologicznym szpitala klinicznego. Głównie to zasługa pani prof. Anny Bodzenty Łukaszyk. Pierwsza wpadła na trop i przekazała mnie we właściwe ręce , czyli gastrologa. Nazwiska tego ostatniego niestety nie pamiętam. Mój przypadek zatem wskazuje, że jest możliwa diagnoza w Białymstoku Nie wiem, czy jest poradnia gastrologiczna przyszpitalna, ale myślę, że możesz sprawdzić i jeśli tak - tam się udać.
I jeszcze jedno, z tego co wiem, badania robili na miejscu, tzn. materiałów nie wysyłali do Warszawy.

Lekarz w Białymstoku

Tak się składa,że pracuję w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoky tak on się teraz nazywa i z doświadczenia wiem, że oddział chorób wewnętrznych i gastroenterologii nie jest instytucją która zajmuje sie dobrze chorobami CU i CD.Ja osobiście zostałam odesłana do prof. Rydzewskiej i tam się leczę a do gastroenterologów w Białymstoku chodzę tylko po recepty.Tam lekarze nie maj doświadczenia w leczeniu naszych chorób przeszłam to na własnej skórze

[Pobitno] Szpital Wojewódzki nr 2 - rozbudowa

BTW szpitali i komentarzy "nie da się zrobić bunkra":

Centrum Medycyny Inwazyjnej, Gdańsk:

Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Białystok:

Czekam na analogiczny szpital w Rzeszowie. Kliniki i uczelnia medyczna to ogromny awans dla miasta.

[Pobitno] Szpital Wojewódzki nr 2 - rozbudowa

Dlaczego żeby się nie udało? Białystok zasługuje na rozbudowę szpitala klinicznego, Gdańsk nie wiem - w każdym razie wydaje pół miliarda złotych. Natomiast Kraków planuje przejeść podobno 1 mld 200 mln na kolejny szpital kliniczny. Ministerstwo zamiast finansować mega molocha powinno podzielić te pieniądze na pół - na rozbudowę dla Krakowa i budowę ośrodka klinicznego w Rzeszowie.

Strażniczka strzeliła sobie w głowę

"W stanie śpiączki farmakologicznej jest funkcjonariuszka Straży Granicznej, która pełniąc w niedzielę służbę usiłowała popełnić samobójstwo. Do zdarzenia doszło w siedzibie Placówki Straży Granicznej w Białowieży.

28-letnia kobieta, młodszy chorąży pełniła służbę razem z dowódcą patrolu od godz. 5 rano. Po około czterech godzinach dowódca zameldował kierownikowi zmiany, że funkcjonariuszka źle się czuje. Służba została więc skrócona i patrol przyjechał do placówki. Tu kobieta udała się do łazienki, skąd długo nie wychodziła.

Po kilku minutach i bezskutecznym wołaniu koleżanki, funkcjonariusze weszli do tego pomieszczenia. Kobieta strzeliła sobie w głowę. Leżała zakrwawiona na podłodze. Była przytomna.

Funkcjonariuszka trafiła do Państwowego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Przeszła operację i aktualnie jest w stanie śpiączki farmakologicznej.
"
Gazeta Współczesna | dodane 2008-12-08

Strażniczka strzeliła sobie w głowę

Gazeta Współczesna

Funkcjonariuszka straży granicznej, która podczas próby samobójczej postrzeliła się w głowę, opuściła już szpital. Teraz przechodzi rehabilitację.

Jak pisaliśmy, na początku grudnia ub.r. w siedzibie Placówki Straży Granicznej w Białowieży kobieta strzeliła sobie w głowę. Próba samobójcza nie powiodła się.
Funkcjonariuszka trafiła do szpitala w Hajnówce, a potem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Była w stanie śpiączki farmakologicznej.

- Obecnie kobieta opuściła już placówkę w Białymstoku i przebywa na rehabilitacji w Hajnówce - powiedziała mjr Anna Wójcik, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. - Więcej informacji na jej temat nie możemy przekazać, gdyż mogłaby sobie tego nie życzyć.

28-letnia młodszy chorąży pełniła służbę razem z dowódcą patrolu 7 grudnia od godz. 5. Po około czterech godzinach dowódca zameldował kierownikowi zmiany, że funkcjonariuszka źle się czuje. Służba została więc skrócona i patrol przyjechał do placówki. Tam kobieta udała się do łazienki, skąd długo nie wychodziła. Po kilku minutach i bezskutecznym wołaniu koleżanki, funkcjonariusze weszli do tego pomieszczenia. Zobaczyli, że kobieta strzeliła sobie w głowę. Leżała zakrwawiona na podłodze. Była przytomna. Obok niej znaleziono pistolet i pustą łuskę.

Przyczyny próby samobójczej 28-letniej kobiety nie są znane.

Polski kierowca postrzelony na Białorusi

Do szpitala w Białymstoku trafił polski kierowca TIR-a, który z raną postrzałową brzucha przyjechał do Polski z Białorusi przez przejście w Bobrownikach (podlaskie).

Pogranicznikom powiedział, że w jednej z miejscowości na Białorusi został postrzelony przez nieznanego mężczyznę - poinformowała Straż Graniczna. Policja nie mogła zweryfikować informacji podanych przez kierowcę, bo ranny nie był jeszcze przesłuchiwany.

Kierowca twierdzi, że został postrzelony w Orszy na Białorusi, w jednym z lokali, gdzie przebywał z grupą innych osób. Nagle ktoś zaczął strzelać z broni automatycznej. Ranny wsiadł do samochodu i odjechał w stronę polskiej granicy. Prowadził samochód przez kilkaset kilometrów.

Rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński powiedział, że 35-letni Polak jechał z Moskwy ciężarowym mercedesem należącym do jednej z firm w Makowie Mazowieckim.

W szpitalu klinicznym w Białymstoku, kierowca przeszedł operację. Stan rannego lekarze oceniają jako dobry. (

źródło www.wp.pl

Mamy listopadowo-grudniowe 2009

Wiecie co? To jest jakiś kosmos. Jakie opłaty, jakie oficjalne cenniki, jakie umowy z położnymi? Przecież NIK już chyba dawno ogłosił, ze te wszystkie opłaty są nielegalne.
Szlag mnie trafia jak czytam, że za położną trzeba zapłacić 1500zł, za salę do pojedynczego porodu (XXI wiek w końcu mamy!) kolejne 500-800zł, zzo pewnie też z 500-600zł (jeżeli w ogóle w szpitalu jest taka możliwość) a jak ktoś nie chce "wietrzyć krocza" na 4 osobowej sali przy odwiedzających inne pacjentki gościach to musi dopłacić do pojedynczej sali pewnie po 200zł za dobę. No i koniecznie lekarz ze szpitala po 100-150zł za wizytę. To chyba w sumie do kupy wychodzi kilka ładnych tys zł....
Włos się na głowie jeży....Ja w Białymstoku za cc na ządanie w prywatnej klinice, z pełnym wypasem i opieką, zapłace 1400 PLN. Jasne ze nie ma tam opieki neontologicznej jak w szpitalu klinicznym. Ale Damian tez nie ma.
Mnie urzekło to, ze połozne zajmują się dzieckiem na nasze żądanie, dostosowują się do zaleceń (dokarmiają dziecko jesli chcemy), opiekują się, kąpią, nie trzeba nic robić, poza tym nic nie trzeba brać ze sobą, nawet dla dziecka dostaje się wyprawkę na wyjście - wanna, próbki kosmetyków, kocyk, butelka z mlekiem na drogę...
Nawet podobno lampkę szampana dla czekających swiezych dziadków dają, gdy Ci czekają na skórzanych kanapach z salonowatej poczekalni.

Ja nie chce stresowac sie porodem, czy mnie przyjmą, czy położna będzie miała focha czy nie, czy odpowiednio mnie potraktują. Wolę zapłacić w prywatnej klinice.

Mamy listopadowo-grudniowe 2009

Ja w Białymstoku za cc na ządanie w prywatnej klinice, z pełnym wypasem i opieką, zapłace 1400 PLN. Jasne ze nie ma tam opieki neontologicznej jak w szpitalu klinicznym. Ale Damian tez nie ma.
Mnie urzekło to, ze połozne zajmują się dzieckiem na nasze żądanie, dostosowują się do zaleceń (dokarmiają dziecko jesli chcemy), opiekują się, kąpią, nie trzeba nic robić, poza tym nic nie trzeba brać ze sobą, nawet dla dziecka dostaje się wyprawkę na wyjście - wanna, próbki kosmetyków, kocyk, butelka z mlekiem na drogę...wszytko sie zgadza !! moja kolezanka rodziła tam 4 miesiace temu i jest.....oczarowana !!!! Nie mogłam uwiezyc ze ta cena jest faktycznie tak niska za tyle " dobroci " i taka wyprawke !! ... szkoda że ja mam tam prawie 600 km

Siatkówka

Kolejny raz cytuję www.gazeta.pl, tym razem wiadomość radosna.

Trener Andrzej Niemczyk wyleczył raka!

- Proszę to napisać dziś, bo jutro w Prima Aprilis ludzie się oburzą, że to niesmaczny żart - mówi szkoleniowiec dwukrotnych mistrzyń Europy

To prawdziwy cud - trener mistrzyń Europy w siatkówce, Andrzej Niemczyk jest zupełnie zdrowy. W czwartek wieczorem dowiedział się, że nowotwór układu limfatycznego, z którym żył osiem lat, całkowicie ustąpił. - Proszę to napisać już dziś, bo jutro w Prima Aprilis ludzie pomyślą, że to żart i będą mieli pretensje do prasy - śmieje się Niemczyk. Trener leczył się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Białymstoku. - Niesamowici fachowcy - ocenia lekarzy.

- Raka wykończyła ostatnia chemia, którą miałem cztery lata temu - dodaje. - Choć ja czasami żartem twierdzę, że wykończyły go wszystkie moje "whiskacze" i "dawidowy" oraz papierosy. Mój najwierniejszy towarzysz nie mógł już dłużej ze mną dzierżyć.

Na razie trener Niemczyk jedzie na ligowy mecz do Bielska-Białej i nie ma czasu świętować. - Z soboty na niedzielę jednak małe święto będzie - mówi.

Szpiczak od 2006 roku

Dla zainteresowanych podaję moje wyniki z 3 sierpnia 2007 r.
(wykonane w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej Szpitala Klinicznego AM w Białymstoku).
WBC: 3.38 [10^3/mL]; RBC: 4.01 [10^6/mL]; HGB: 12.7 [g/dL]; HCT: 37.5%;
MCV: 93.4 [fL]; MCH: 31.7 [pg]; MCHC: 33.9 [g/dL]; CHCM: 33.5 [g/dL] (norma: 31 - 37);
RDW: 15.4% (norma: 11.5 - 14.5); HDW: 2.81 [g/dL] (norma: 2.2 - 3.2);
PLT: 187 [10^3/mL]; MPV: 7.8 [fL] (norma: 7 - 12); PCT: 0.15% (norma: 0.12 - 0.36);
PDW (szerokość krzywej rozkładu płytek): 53.3% (norma: 40 - 60); NEUT (neutrofile): 42%;
EOSIN (granulocyty kwasochłonne - eozynofile): 1%; MONO (monocyty): 2%;
LYMPH (limfocyty): 55%;
IgG: 900 mg/dL (norma: 723 - 1685).
3majcie się. Wiesław.

Białystok

SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY
AKADEMII MEDYCZNEJ W BIAŁYMSTOKU
ul. M. C. Skłodowskiej 24a
15-276 Białystok
tel. (0-85) 746 80 00
faks (0-85) 746 88 80
strona www:
www.spskam.bialystok.pl

PORADNIA GINEKOLOGII
Telefony:
(085)746 85 43
(085)746 85 44
(085)746 85 45

KLINIKA GINEKOLOGII:

Adres:
ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A
15-276 Białystok
Telefon: (0-85) 746 83 47
Faks: (0-85) 746 86 82

Kierownik Kliniki: prof. dr hab n. med. Marian Szamatowicz
Gabinet: tel. 746 83 50
szamatow@pb.bialystok.pl

Z-ca: prof. dr hab. med. Piotr Knapp
Gabinet: tel. 746 84 99

Sekretariat: tel. 746 83 47
knapp@pb.bialystok.pl

Bosentan w twardzinie

Monika, szpital o którym pisałam jest szpitalem klinicznym AM (czyli teoretycznie raczej nie powinien być zły), teoretycznie ma też podobno znanych specjalistów od twardziny. Niestety niewiele z tego wynika dla pacjentów... Zgadzam się, że trzeba szukać, ale w Polsce jest tych badań niestety niewiele, poza Polską zaś nie biorą do nich Polaków, a poza tym byłoby to organizacyjnie dosyć trudne. A moja ograniczona przecież aktywność nie może koncentrować się jedynie na tym, uważam, że takie informacje powinny docierać do pacjentów bezpośrednio. Mamy przecież XXI wiek, internet, pocztę elektroniczną, telefony...
Jeśli chodzi o tomograf (robię badanie raz w roku od 1998) i inne badania specjalistyczne, to nie jest żaden problem. Świetni fachowcy są w szpitalu na ul Płockiej w Warszawie, gdzie wykonuję wszystkie badania (Instytut Gruźlicy i Chorob Płuc). Chociaż ja leczę się w Białymstoku, badania robię w Warszawie. Problemem jest raczej interpretacja tych wyników przez reumatologów, którzy niestety nie zwsze się na tym znają. Jeśli zaś chodzi o podstawowe metody leczenia, te są takie same wszędzie (przynajmniej na razie). Wszystko zależy od tego jak szybko zdiagnozowano włóknienie (czytaj jak szybko zlecono tomografię płuc, która jest droga) i jak szybko zastosowano leczenie, chociaż przyznaję postęp choroby może być sprawą bardzo indywidualną.

adresaci petycji - propozycje

Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, ul M. Skłodowskiej Curie 24A, 15-276 Białystok;
mariakzo@umwb.edu.pl

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Katedra i Klinika Chorób Oczu;
Prof. dr hab. n. med. Józef Kałużny
kikchoczu@cm.umk.pl

Usztywnianie kręgosłupa..

Najnowszy ranking najlepszych szpitali ortopedycznych zajmujących się chirurgią kręgosłupa:
1.Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno Rehabilitacyjny>Klinika Ortopedii i Rehabilitacji - ZAKOPANE
2.O.R.Szpital Kliniczny nr.5 AM - POZNAŃ
3.SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej - PIEKARY ŚLĄSKIE
4.Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus - WARSZAWA
5.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny- OLSZTYN
6.Dzięcięcy Szpital kliniczny.Klinika Ortopedii - LUBLIN
7.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr.5 - Ś.A.M. SOSNOWIEC
8. Szpital Kliniczny AM .Klinika traumatologii - BIAŁYSTOK
9.Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno Ortopedyczny - ŚWIEBODZIN
10.Szpital Wojewódzki nr.2 Oddział Ortopedii i Traumatologii dziecięcej _ RZESZÓW

( na dalszych miejscach Gorzów Wlkp., Wojskowy Warszawa, na 13 miejscu Toruń, dalej Rybnik, Elbląg)

TYSABRI może odwrócić uszkodzenia spowodowane przez SM

Miejsca, w których są (będą) w Polsce prowadzone badania kliniczne nad Tysarbi znalazłam na stronie:
https://www.healogica.com...is/NCT00871780/

Oto one:

10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Poliklinika Klinika Neurologii
ul. Powstanców Warszawy 5, 85 681 Bydgoszcz

Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny Klinika Neurologii
ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa

Szpital Kliniczny w Lodzi Klinika Neurologii
ul. Kopcinskiego 22, 90-153 Lódz

Akademia Medyczna w Bialymstoku Klinika Neurologii
Ul. M. Sklodowskiej Curie 24A, 15-276 Bialystok

Szpital MSWiA w Poznaniu Oddzial Neurologii
ul. Dojazd 34, 60 - 631 Poznan

Prof. Rowiński: Artykuł Gazety Polskiej to rodzaj inkwizycji

Źródło: gazeta.pl

- Artykuł "Gazety Polskiej" jest rodzajem inkwizycji, która się skończy bardzo źle dla pacjentów - powiedział w rozmowie z radiem TOK FM prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii klinicznej. Gazeta napisała, że lekarze z Białegostoku zabijali chorych, żeby pobrać ich organy do przeszczepu.

Siedmiu białostockich anestezjologów z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wstrzykiwało - według "Gazety Polskiej" - pacjentom lek thiopental, by wywołać stan nieprzytomności. Profesor Rowiński potwierdził, że thiopental to lek używany od kiludziesięciu lat, "barbiturant, który stosowany był jako jeden z podstwowych leków do uśpienia chorego do zabiegu operacyjnego". Krajowy konsultant wyrażnie nie dawał wiary rewelacjom gazety, jakoby lek służył do uśmiercania ludzi w celu pobrania od nich narządów.

- Ten artykuł wplata się w cały ciąg artykułów dotyczących środowiska lekarskiego i dotyczących przeszczepiania narządów. Jest rodzajem inkwizycji (nie jestem pewien czy tylko dziennikarskiej), która się skończy bardzo źle dla pacjentów, ponieważ dotyczy takiej metody leczenia - mówię o przeszczepianiu narządów - która jest niezwykle czuła w odbiorze społecznym - powiedział Rowiński.

Więcej tutaj.

12-letnia Lia broni życia .

Poprawi się leczenie wad nienarodzonych dzieci

Leczenie niektórych wad rozwojowych płodu będzie możliwe m.in. dzięki realizacji projektu na rzecz najwyższych standardów opieki nad kobietą w ciąży. Projekt rozpoczęła Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jest on dofinansowany z tzw. funduszy norweskich. Oprócz zakupu sprzętu do operacji endoskopowych obejmuje także cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych i ginekologów.

Projekt obejmuje m.in. operacje na płodzie. Lekarze będą się koncentrować na tak zwanym zespole podkradania. Dotyczy to ciąży bliźniaczej i występuje wtedy, gdy bliźnięta mają jedno wspólne łożysko z nieprawidłowymi naczyniami krwionośnymi. Choroba polega na tym, że jeden bliźniak „podkrada” krew drugiemu.

Leczenie takiej nieprawidłowości polega na laserowej korekcji - w odpowiednim etapie ciąży - wadliwych połączeń krwionośnych. Do tej pory w Polsce takie zabiegi robiły tylko dwa ośrodki - w Gdańsku i Łodzi.

Nowy sprzęt, który zostanie zakupiony dzięki projektowi, pozwoli także na endoskopowe leczenie tzw. macicznych przyczyn niepłodności, czyli mięśniaków i zrostów wewnątrzmacicznych. Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe dla pacjentek niż operacje tradycyjne, pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia. Powstająca w białostockiej Klinice sala do operacji endoskopowych będzie pierwszą tego typu w Polsce.

[Za: PAP, Onet - 04.04.2009 r.]

Metody leczenia otyłych "balonami" w żołądku

Metody leczenia otyłych "balonami" w żołądku
Specjalne balony z tworzywa sztucznego, umieszczone w żołądku osób otyłych, będą wkrótce w Białymstoku pomagały w leczeniu takich osób - poinformował prof. Andrzej Dąbrowski ze szpitala klinicznego Akademii Medycznej w Białymstoku

Więcej: http://zdrowie.onet.pl/1178581,2056,,ciekawostki.html

Zgroza

....Według zeznań lekarzy, niektórzy anestezjolodzy wstrzykiwali półprzytomnym pacjentom, którzy trafiali na oddział, roztwór thiopentalu, by wywołać u nich stan nieprzytomności. Ich zdaniem lek mógł być stosowany do uśmiercania w celu pobrania narządów, podobnie jak pawulon był używany przez "łowców skór" do zabijania pacjentów dla zysku.

– Jeśli choremu, który rzęzi, ma jeszcze odruchy świadczące, że żyje, że istnieje u niego wciąż funkcja mózgu, poda się thiopental, przestaje mieć jakiekolwiek odruchy. Thiopental pozwala komórkom mózgu przeżyć. Wówczas komisja może stwierdzić, że pacjent kwalifikuje się do pobrania narządów. Ten chory mógłby przeżyć lub umrzeć, tego już się potem nie sprawdzi – mówi lekarz z Białegostoku (prosi o zachowanie imienia i nazwiska do wiadomości redakcji), który wraz z innym białostockim lekarzem, anestezjologiem, złożył w grudniu 2005 r. zeznania na ten temat w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Lekarze zeznali, w jaki sposób na białostockim oddziale anestezjologicznym w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Białymstoku może dochodzić do zabijania ludzi. O szokujących praktykach dowiedzieli się od innego anestezjologa, który opowiedział im, że uczestniczył w takich "operacjach".

– Anestezjolog, który znajdzie potencjalnego dawcę i doprowadzi do pobrania od niego narządów, dostaje około 2 tys. zł – mówi białostocki lekarz.....http://wiadomosci.onet.pl/1509896,11,item.html

Co się dzieje z prezes Bilińską?

Witaj Katrin. Piszesz, że bzdury słuchasz i czytasz. Znaczy masz wiedzę ogromną, a tu sami dyletanci. To wyjaśnij mi moja droga: jaka jest zależność między Szpitalem Klinicznym Akademi Medycznej w Białymstoku a Centralnym Biurem Śledczym i Prokuraturą Apelacyjną. Tylko bowiem związek między zastępcą dyrektora szpitala klinicznego, oraz policjantami z CBŚ i prokuratorami dawałby mozliwość bieżącej informacji o tym co porabia Twój pan J.

A swoją drogą to co porabia?

Co się dzieje z prezes Bilińską?

Informacje z netu o Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Białymstoku, w którym "przyciągniety przez starostę" nowy przewodniczący Rady Nadzorczej PZOZ jest zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych.

http://spskam.bialystok.pl/0main/o_nas.htm

Zatrudnia ponad 1800 pracowników. Na pełnych etatach pracuje około 300 lekarzy różnych specjalności, a ponadto opiekę nad chorymi sprawują także pracownicy Akademii Medycznej w Białymstoku, w tym 68 profesorów i doktorów habilitowanych. Średni personel medyczny liczy około 884 osób. Inne grupy zatrudnionych to: pozostały personel medyczny, pracownicy obsługi oraz pracownicy administracji Szpitala, którzy stanowią jedynie 5,3% wszystkich zatrudnionych tu osób.

Jest największą placówką służby zdrowia w regionie (podlaskim i warmińsko-mazurskim). Dysponuje ponad 800 łóżkami i jest w stanie przyjąć do leczenia stacjonarnego 24 tysiące pacjentów rocznie.

Imperialny patrol w Białymstoku!

29 września odbędzie się kolejna impreza Polish Outpost the 501st Legion. Tym razem członkowie Legionu w składzie: Wojciech 'Jonny' Sawicki (TD-1226), Maciej 'Maska' Skawiński (TK-2791), Marcin 'Martinus' Szulżycki (ID-6207), Cezary 'Sizar' Żołyński (DZ-6426), Nadjejda 'Nala' Lafontaine-Sawicka (ID-8126), Katarzyna 'Santana' Skawińska (TI-9192) oraz Arkadiusz 'Areckin' Szajek (TK-9970), nawiedzą wschodnie rubieże – Białystok.

Start eventu planowany jest na godzinę 11.00. O tej porze odbędzie się wizyta w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, gdzie przewidziane są liczne atrakcje dla podopiecznych.

W samo południe ma dojść do przemarszu oddziału przez śródmieście poczynając od Rynku Kościuszki, przez Lipową na parku Planty kończąc. Liczymy, że na drodze napotkamy wielu miejscowych, i nie tylko, fanów.

Jest wielce prawdopodobne, iż patrol ulicami Białegostoku zostanie powtórzony również wieczorem oraz w dniu następnym.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!

Zaproszenie do Białegostoku - 17 czerwca

Spoko, spoko, wygląda na to że i tak go nie będziemy mieli.

Sama impreza (piknik militarny) też się niestety niejako rozmywa, możliwe że zostanie odwołana albo przeniesiona na dalszy termin.

Co nie zmienia faktu, że 16/17ego czerwca Imperium podbije w końcu Białystok - mamy zamiar zrobić trochę efektownych, PRO zdjęć przy słynnych białostockich landmarkach, przemaszerować popularnymi promenadami, odwiedzić miejsca gdzie spotykają się fantaści i rozdać trochę ulotek (Łysy, co z ulotkami? )

Będzie sand (betawersja), dwoje scoutów i oficer (kolega zwerbowany do noszenia mojego dotychczasowego munduru) - cztery osoby to już nie tak źle.

Na horyzoncie pojawiają się też zarysy innych eventów na wschodnich rubieżach - jak np. odwiedzin Dziecięcego Szpitala Klinicznego - co będzie BARDZO łatwo nakręcić.

PILNIE POTRZEBNA KREW !!!!!!!!!

pełna nazwa szpitala w ktorej lezy Radek :

SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY AKADEMII MEDYCZNEJ W BIAŁYMSTOKU
ODDZIAŁ INTESYWNEJ TERAPII
UL. M.C. SKŁODOWSKIEJ 24 A
15-276 BIAŁYSTOK

potwierdzenie oddania krwii dla Radka wyślijcie Listem na ten adres.
Tyle udało mi się ustalić .

Na mojej stacji dializ nie można ...

hehe a na moje stacji dializ to można było i jeść i pić, nawet mieliśmy śniadanko przed dializą... w trakcie 2 śniadanko... no i po mieliśmy objadek... :grin: no ale ja się jeszcze dializowałem na dziecięcej stacji dializ przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku...
a i personel był bardzo oki... :mrgreen:
serdecznie pozdrawiam....

Stowarzyszenia CU i CD

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita" http://nzj.iimcb.gov.pl/
Zarząd Główny
ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
tel. (48 22) 5970 720, (48 22) 8495 937, 0691 40 3 0 51, fax. (48 22) 5970 715
e-mail: nzj@iimcb.gov.pl

Odziały

Odział Dolnośląski
II Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenetrologii i Żywienia we Wrocławiu,
ul. Marii Skłodowskiej - Curie 50/52, 50 - 369 Wrocław
tel. 71 320 08 03 (lekarz dyżurny), sekretariat tel/fax: 071 328 41 17
e - mail: http://www.nzj.am.wroc.pl/
Odział Podlaski
Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku III Klinika Chorób Dzieci
ul. Waszyngtona 17, 15-269 Białystok
tel. 85 745 0710
Prezes Odziały dr Elżbieta Jarecka-Cyrta
Oddział Pomorski z siedzibą w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej AM w Gdańsku, ul: Nowe Ogrody 1-6 80-803 Gdańsk
tel:0-691 859 553 fax:(0-58) 302-25-91 e-mail: colitiscrohn@expatpol.com
Dyżury w każdą środę, w godzinach od 15:00 do 18:00, biblioteka kliniki (II piętro).

Poza tym działa Stowarzyszenie Wielkopolskie (Prezes Wiesława Bednawska tel. 0668225771
Gdańskie o nazwie Ogólnopolskie, ale charakterze lokalnym prezes Mirosława Myszkowska 0609039251
Śląskie tel. (32)4227449, (32)4576818, 0505132288, 0501085196 e - mail: www.colitiscrohn.republika.pl

Mam nadziej?, ?e wszystkie te Stowarzyszenia b?d? dzia?a? zgodnie i mówi? w najwa?niejszych dla nas sprawach jednym g?osem. Dotychczasowe kontakty z Wielkopolsk? i Pomorzem wskazuj?, ?e wiele nas ??czy, a dzieli tylko geografia. Jeste?my zgodni, ?e nale?y stworzy? Federacj? Stowarzysze?, która b?dzie reprezentowa? interesy chorych na nzj wobec decydentów. Jednocze?nie pragn? poinformowa?, ?e w statucie J-Elity, zawarta jest mo?liwo?? tworzenia oddzia?ów terenowych. Odzia?y są powoływane na wniosek grupy osób zainteresowanych i nie muszą przechodzić dość uciążliwej drogi rejestracji w sądzie.

Play zwycięzcą przetargu na pasmo 900 MHz

że na onkologicznym stoją.

W Białymstoku BTS stoi na Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

Mamy listopadowo-grudniowe 2009

a w Białymstoku za cc na ządanie w prywatnej klinice, z pełnym wypasem i opieką, zapłace 1400 PLN. Jasne ze nie ma tam opieki neontologicznej jak w szpitalu klinicznym. Ale Damian tez nie ma.


w Damianie 11000

Punkty, które wykonują badania potencjalnym dawcom szpiku.


Akademickie Centrum KliniczneSzpital Akademii Medycznej w Gdańsku
Dębinki 7
80-952 Gdańsk

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
ul. Wielicka 265
30-663 Kraków

Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny Pracownia Dawców Szpiku
Banacha 1a
02-097 Warszawa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Raciborska 15
40-074 Katowice

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus – Centrum Leczenia Obrażeń
Lindleya 4
02-005 Warszawa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Marcelińska 44
60-354 Poznań

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
I Armii Wojska Polskiego 8
20-078 Lublin

Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej przy Instytucie Immunologii i Terapii
Doświadczalnej PAN
Rudolfa Weigla 12
53-114 Wrocław

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medigen
Morcinka 5/19-21
01-496 Warszawa

Wojskowy Instytut Medyczny
ul. Szaserów 128
00-909 Warszawa

ZOZ Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego
Czechosłowacka 8/10
92-216 Łódź

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika
Pabianicka 62
93-513 Łódź

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2
Al. Powstańców Wlkp. 72
70-111 Szczecin

Instytut Hematologii i Transfuzjologii
Indiry Gandhi 14
02-776 Warszawa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
M. Skłodowskiej-Curie 23
15-950 Białystok

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Rzeźnicza 11
31-540 Kraków
Badanie może zrobić 5 pierwszych osób w każdy poniedziałek i środę.

SZPIK CITY na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Akcja okresowa. Odbywa się raz w roku na przełomie marca i kwietnia.
Tegoroczne akcja odbędzie się 7 kwietnia

Aktualizacja: 14.05.2009

Naczyniak jamisty mózgu

W szpitalu klinicznym w Białymstoku polecam wszystkim profesjonalna opieka wspaniali lekarze.

Działania naprawcze nowej rady nadzorczej

Rozumiem, blok operacyjny to fantazja 3 radnych.

Ostródzki szpital to "interes" ponad połowy mieszkańców powiatu.
Kto jest szefem szpitala ?
Otóż chirurg z drugim st. spec..
Lekarz jest prezesem!
Coś podobnego!
Tego nie ma w SPSK w Białymstoku.
Z chirurgii prezes jest specjalistą to pewne.
Ale co z ekonomią, zarządzaniem, księgowością?
Nic - przyznał prezes.

Co do opozycji.
Nie warto "bawić się w wielką politykę" na szczeblu samorządu.
Jedynie to prowadzi do destrukcji i dezorganizacji.
Widać, żę nikt w radzie powiatu do tego nie doszedł.
Szkoda... Wielka szkoda...

Warto dodać, że nowa rada NIE JEST JEDYNĄ
Jest przecież wielu specjalistów w tej dziedzinie!
Zapewne nie z okolic ( co tam kilometrówka i hotele ).
Szpital kliniczny korzystał z pomocy MZ!!!
Nie ważna jest suma długu, ten szpital zawsze będzie wspierany przez MZ.
Tam prowadzi się świadczenia wysokospecjalistyczne, badania naukowe i
szkoli lekarzy!!!!!!!
Blok tam jest w idealnym stanie.
W Ostródzie, może go wcale nie być!!!!!
Ten który jest "sypie się" !!!!!!
Ale co tam mieszkańcy "jakiegoś tam" powiatu.
Takich niewielkich szpitali jest w bród.

Dlaczego pacjentów PZOZ wysyła się do szpitali w Olsztynie?
Odp. Brak sprzętu i zły stan techniczy.
Podobno specjalistów ( z Olsztyna ) mamy.
Możliwości nie wiele.

Kredyt to być może zły pomysł.
Nie dziwna jest decyzja grupy rządzącej.
Brak poręczenia.
JEDNAK BLOK JEST POTRZEBNY!!!!!
Część tego unika.

Co dalej.
Czas biegnie, koszty rosną!!!!!!!!!!!!!!!
To dziąłanie na szkodę szpitala.

Szital jest w tragicznym stanie (oprócz kilku oddziałow).
Każda złotówka jest dla niego WAŻNA!!!!!!!!!!

Jeżeli kiedyś działano na szkodę szpitala, należy ukarać winnych!!!

ROZWÓJ PZOZ NIGDY SAM NIE NASTĄPI od tak sobie.

POZDRAWIAM

Działania naprawcze nowej rady nadzorczej

szpital kliniczny w białymstoku nie jest spółką akcyjną.

WYLALI DZIECKO RAZEM Z KĄPIELĄ

cały tekst na stronie www.nfz-bialystok.pl/ogloszenia/pliki/swiadczenia_w_domu_pacjenta.doc

Do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia kierowane są liczne pytania dotyczące możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej w trakcie pobytu pacjenta w domu.
Mając na uwadze powyższe, przekazujemy podstawowe informacje w tym zakresie.
VI. ŚWIADCZENIA OPIEKI PSYCHIATRYCZNEJ I LECZENIA UZALEŻNIEŃ
Świadczenia w warunkach ambulatoryjnych udzielane są:
1) w poradniach;
W przypadkach uzasadnionych klinicznie, świadczeniodawca zobowiązany jest do udzielania (w ramach wizyty domowej) świadczeń w miejscu zamieszkania pacjenta.
2) przez zespoły leczenia środowiskowego/ domowego.

Zespół leczenia środowiskowego/ domowego (ZLŚ) wykonuje zadania poprzez:
– porady diagnostyczne i terapeutyczne, kontrolne, psychologiczne;
– wizyty domowe/ środowiskowe;
– sesje psychoterapii indywidualnej/ rodzinnej, grupowej, sesje wsparcia psychospołecznego.
W skład zespołu leczenia środowiskowego/domowego wchodzą:
– lekarz specjalista psychiatra;
– psychoterapeuta,
– psycholog kliniczny;
– pracownik socjalny lub inny pracownik z doświadczeniem w pracy środowiskowej.
W świadczeniach zespołu leczenia środowiskowego/ domowego udział wizyt/ porad domowych / środowiskowych, udzielanych w miejscu stałego przebywania pacjenta lub innym miejscu poza siedzibą zespołu / oddziału jest nie mniejszy niż 50%.
W wizytach/ poradach domowych/ środowiskowych uczestniczy zespół składający się z: lekarza psychiatry, lekarza w trakcie specjalizacji z psychiatrii lub psychologa, pielęgniarki lub pracownika socjalnego z doświadczeniem w pracy środowiskowej.
Do leczenia środowiskowego pacjent musi być skierowany z poradni zdrowia psychicznego lub ze szpitala (oddziału psychiatrycznego) po uprzedniej hospitalizacji.

Oskarżał kolegów o zabijanie pacjentów - teraz nie pamięta

Oskarżał kolegów o zabijanie pacjentów
- teraz nie pamięta

bdc, met 2007-03-27, ostatnia aktualizacja 2007-03-27 23:34:53.0

Główny świadek ws. lekarzy z Białegostoku,
którzy rzekomo mieli zabijać chorych dla organów,
nie podtrzymuje zeznań.

To osoba, która już kiedyś przygotowała prowokację
przeciwko swojemu szefowi
- ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Lekarze z białostockiego szpitala klinicznego zabijali chorych, żeby pobrać ich organy do przeszczepu - napisała "Gazeta Polska".

Z ustaleń "GW" wynika jednak, że główny świadek nie podtrzymuje zeznań. Rewelacje o uśmiercaniu pacjentów pochodzą od Wojciecha S. lekarza, który stał za głośną akcją wręczenia łapówki przełożonemu - ustaliła "GW". O procederze uśmiercania pacjentów S. powiedział, kiedy zarzucano mu tworzenie fałszywych dowodów. - Ten wątek pojawił się w śledztwie dotyczącym "nieprawidłowości przy próbie wręczenia łapówki jednemu z białostockich lekarzy" - mówi "Gazecie" prokurator Jerzy Balicki z Krakowa. Kiedy sprawa wróciła do Białegostoku, S. historii o zabijaniu już nie powtórzył. Zasłonił się brakami w pamięci. Jego krakowskich zeznań nie potwierdził także lekarz, który miał być świadkiem uśmiercania chorych. Śledczy nieoficjalnie mówią o poważnych wątpliwościach, ale podkreślają, że wszystko muszą sprawdzić. Dlatego powołają biegłego do zbadania doniesień S.

Wojciech S. raz już oskarżał. Wtedy chodziło o szefa kliniki kardiochirurgii w Białymstoku, który 13 czerwca 2005 r. został wyprowadzony ze szpitala w kajdankach. Oskarżony o przyjęcie od córki pacjenta 5 tys. zł łapówki, spędził w areszcie półtora miesiąca. Jednak Daniel Zieliński z TVN ustalił, że sprawa była spiskiem, który miał na celu wyeliminowanie szefa kliniki kardiochirurgii. Za łapówką stał inny lekarz, który namówił do wzięcia udziału w operacji policjantów i kobietę. Zieliński dostał za reportaż nagrodę "Pressa" w grudniu 2006.

ŹRÓDŁO: bdc, met

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

.

poradnia/szpital ginekologiczny dla ciężarnych diabetyków

mam nadzieję, że tym linkiem którejś z Was pomogę

pozdrawiam

http://www.novonordisk.pl...nt/GoC36_13.asp

LUB w RAZIE PROBLEMÓW

Poradnie dla kobiet w ciąży z cukrzycą:

1. Państwowy Szpitak Kliniczny AM Klinika Endokrynologiczna
15-276 Białystok, ul. M. Skłodowskiej 26
2. Państwowy Szpital Kliniczny Nr 2
Pracownia Endokrynologii i Diagnostyki Laboratoryjnej
80-402 Gdańsk, ul. Kliniczna 1a
3. Wojewódzka Poradnia Diabetologiczna
41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 13/15
4. Klinika Chorób Metabolicznych UJ
31-501 Kraków, ul. Kopernika 17
5. Centrum Zdrowia Matki Polki Zespół Opieki Diabetologicznej
93-330 Łódź, ul. Rzgowska 281/289
6. Państwowy Szpital Kliniczny Nr 1
Instytut Ginekologii i Położnictwa
60-535 Poznań, ul. Polna 33
7. Klinika Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii PAM
71-455 Szczecin, ul. Arkońska 4
8. Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii AM
Centralny Szpital Kliniczny
02--097 Warszawa, ul. Banacha 1A
9. I Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM
03-233 Warszawa, ul. Kondratowicza 8
10. Poradnia Diabetologiczno-Angiologiczna
54-103 Wrocław, ul. Dobrzyńskiego 21/23
11. Klinika Endokrynologii i Diabetologii AM
85-168 Bydgoszcz, ul. Ujejskiego 75
12. Szpital Wojewódzki Poradnia Diabetologiczna
10-561 Olsztyn, ul. Żołnierska 18
13. Szpital Kliniczny Nr 1 Poradnia Medycyny Rodzinnej ZPOZ
20-081 Lublin, ul. Staszica 13
14. Szpital Wojewódzki Nr 2 Oddział Chorób Wewnętrznych
35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 60
15. Wojewódzki Szpital Zespolony
Oddział Chorób Wewnętrznych
87-100 Toruń, ul. Świętego Józefa 53/55

jakie są procedury otrzymania refundowanej pompy?

z tego co sie orientuję to taki kontrakt podpisał z NFZ m.in Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny im. dr L. Zamenhofa w Białymstoku

[Przekrój] Rozmowa z prof. W. Rowińskiem, transplantologiem

Nastepna afera ?

"Gazeta Polska": w białostockim szpitalu zabijano pacjentów?

Thiopental mógł być używany do usypiania pacjentów, którym potem pobierano narządy do przeszczepów - takie szokujące informacje podaje najnowsza "Gazeta Polska".
Szokujące zeznania na ten temat złożyło w prokuraturze dwóch białostockich lekarzy.

– Ze względu na dobro śledztwa nie mogę ujawnić żadnych szczegółów tej sprawy – powiedział Adam Kozub, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.
REKLAMA Czytaj dalej

Według zeznań lekarzy, niektórzy anestezjolodzy wstrzykiwali półprzytomnym pacjentom, którzy trafiali na oddział, roztwór thiopentalu, by wywołać u nich stan nieprzytomności. Ich zdaniem lek mógł być stosowany do uśmiercania w celu pobrania narządów, podobnie jak pawulon był używany przez "łowców skór" do zabijania pacjentów dla zysku.

– Jeśli choremu, który rzęzi, ma jeszcze odruchy świadczące, że żyje, że istnieje u niego wciąż funkcja mózgu, poda się thiopental, przestaje mieć jakiekolwiek odruchy. Thiopental pozwala komórkom mózgu przeżyć. Wówczas komisja może stwierdzić, że pacjent kwalifikuje się do pobrania narządów. Ten chory mógłby przeżyć lub umrzeć, tego już się potem nie sprawdzi – mówi lekarz z Białegostoku (prosi o zachowanie imienia i nazwiska do wiadomości redakcji), który wraz z innym białostockim lekarzem, anestezjologiem, złożył w grudniu 2005 r. zeznania na ten temat w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Lekarze zeznali, w jaki sposób na białostockim oddziale anestezjologicznym w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Białymstoku może dochodzić do zabijania ludzi. O szokujących praktykach dowiedzieli się od innego anestezjologa, który opowiedział im, że uczestniczył w takich "operacjach".

– Anestezjolog, który znajdzie potencjalnego dawcę i doprowadzi do pobrania od niego narządów, dostaje około 2 tys. zł – mówi białostocki lekarz.

Prof. Janusz Wałaszewski, dyrektor "Poltransplantu" (organizacją i koordynacją pobierania i przeszczepiania narządów), stwierdził w rozmowie z "Gazetą Polską", że nigdy nie dochodziły do niego sygnały, że thiopentalem uśmierca się pacjentów.

– Takie podejrzenia to jakiś absurd – twierdzi.

I dodaje: – "Poltransplant" nie płaci nikomu za przeszczepy. Opłaty wynikają z umów między ośrodkami przeszczepiającymi narządy a Ministerstwem Zdrowia. Na podstawie tych umów dokonywane są wszelkie rozliczenia.

"Zły lek czy... łowcy narządów"

Czy w białostockim szpitalu dochodziło do świadomego zabijania pacjentów? - przeczytaj artykuł w "Gazecie Polskiej".

Krajowa Rada Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Dnia 3 lutego 2009 roku w Sali Kolegialnej Ministerstwa Zdrowia odbyło się uroczyste powołanie Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, na podstawie art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 ze zm.).

Uroczystego wręczenia powołań do ww. Rady dokonał w imieniu Ministra Zdrowia Pan Marek Haber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Do Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zostali powołani:

1. Dr hab. n. med. Ryszard Pogłód - Przewodniczący, Konsultant Krajowy ds. Transfuzjologii Klinicznej, Klinika Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
2. Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak - Zastępca Przewodniczącego, Konsultant Krajowy ds. Hematologii, Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie

Członkowie:
1. Dr n. przyr. Elżbieta Maria Klausa - Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych
2. Doc. dr hab. Jolanta Korsak - Wojskowa Izba Lekarska w Warszawie
3. Doc. dr hab. n. med. Anna Klukowska - przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie
4. Ryszard Kozłowski - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu
5. Płk. Lek. Adam Olszewski - Dyrektor Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie
6. Dariusz Piotrowski - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie
7. Prof. dr hab. n. med. Piotr M. Radziwon - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
8. Elżbieta Śmietanka - Dyrektor Generalny Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie
9. Dariusz Średziński - Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Białymstoku
10. Beata Uszyńska-Kałuża - Dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
11. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Warzocha - Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
12. Paweł Wojtylak - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

źródło: strona Narodowego Centrum Krwi

TP wspiera leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi

Po raz kolejny Telekomunikacja Polska wsparła działania Fundacji Charytatywnej Bal Dziennikarzy, która przygotowała inscenizację bajki "Kopciuszek" w wykonaniu znanych dziennikarzy. TP jako główny sponsor przedsięwzięcia przekazała 100 tysięcy złotych na pomoc dla ośrodków leczących dzieci z chorobami nowotworowymi. W bajce "Kopciuszek" wystąpiło wielu znanych dziennikarzy m.in. Monika Olejnik, Szymon Majewski, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Kamil Durczok, Bogdan Rymanowski i Wojciech Jagielski. Reżyserem spektaklu była Krystyna Janda.

"Kopciuszka" będzie można zobaczyć w TVP1, w najbliższą sobotę (10 września br.), o godz. 20.10, a dzień później bajka zostanie wyemitowana w TVN o godz.10.30. Od poniedziałku 12 września w sprzedaży pojawią się specjalne "płyty cegiełki" z bajką "Kopciuszek" na DVD.

Całkowity dochód ze sprzedaży bajek - "płyt cegiełek" zostanie przekazany na pomoc dla ośrodków leczących dzieci z chorobami nowotworowymi:

Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy;
Kliniki Onkologii Dziecięcej Dziecięcego Szpitala Klinicznego AM w Białymstoku;
Oddziału Hematologiczno-Onkologicznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.
W tych placówkach, podobnie jak w innych szpitalach w całej Polsce, już od dawna działają "Telefony do Mamy", a dzieci dzięki specjalnym kartom telefonicznym TP Dzieciom mogą za darmo zadzwonić do domu. Z ponad 1000 "Telefonów do Mamy" mali pacjenci wydzwonili już ponad 5 000 000 minut rozmawiając z bliskimi.

Fundacja Charytatywny Bal Dziennikarzy została założona w 1998 r. przez dziennikarzy reprezentujących różne środowiska medialne. Wspomaga ona wszelkie instytucje zajmujące się dziećmi - placówki służby zdrowia, domy dziecka, organizacje dla dzieci niepełnosprawnych.

Co każda z nas powinna wiedzieć o raku piersi...

...oczywiście jak również:
Bezpłatne badania mammograficzne można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ na realizację programu. Należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie i ustalić termin wizyty -- należy pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości.
Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w Wojewódzkich Ośrodkach Koordynujących "Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi".

Ośrodki uczestniczące w badaniu:

* Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. W.K. Roentgena 5 02-781 Warszawa

tel. 022 546 29 64

* Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda 12 53-413 Wrocław

tel. 071 368 92 54

* Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, ul. Dr I. Romanowskiej 2 85-796 Bydgoszcz

tel. 052 374 32 38 / 052 374 37 75

* Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, ul. Jaczewskiego 7 20-090 Lublin

tel. 081 747 75 11 wew. 161

* Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika, ul. Pabianicka 62 93-513 Łódź

tel. 042 689 59 62

* Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Kopernika 36 31-501 Kraków

tel. 012 424 74 94

* Opolskie Centrum Onkologii, ul. Katowicka 66a 45-060 Opole

tel. 077 44 16 095

* Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. F. Chopina, ul. F. Chopina 2 35-055 Rzeszów

tel. 017 86 66 436

* Białostockie Centrum Onkologii, ul. Ogrodowa 12 15-027 Białystok

tel. 085 66 46 840

* Klinika Chirurgii Plastycznej i Lecznictwa Oparzeń Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Akademickie Centrum Kliniczne Akademii Medycznej w Gdańsku ul. Dębinki 7 80-852 Gdańsk

tel. 058 349 24 05

* Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Gliwicach ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15 44-101 Gliwice

tel. 032 278 93 35

* Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3 25-734 Kielce

tel. 041 36 74 246

* Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko- Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Al. Wojska Polskiego 37 10-228 Olsztyn

tel. 089 539 80 79

* Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15 61-866 Poznań

tel. 061 88 50 635

* Regionalny Szpital Onkologiczny, ul. Strzałkowska 22 71-730 Szczecin

tel. 091 425 14 92

Rehabilitacja aż za dobra

dzisiejsza GW Białystok:

Nowoczesna klinika rehabilitacji w uniwersyteckim szpitalu wkrótce przestanie przyjmować nowych pacjentów, przynajmniej bezpłatnie. Powodem jest marny kontrakt.

Narodowy Fundusz Zdrowia stawia na gorzej wyposażone ośrodki, ale za to tańsze

Wyposażone w bardzo dobry sprzęt do fizykoterapii, ćwiczeń i masaży tzw. miejsce dziennego pobytu w klinice rehabilitacji zostało otwarte w połowie stycznia. Inwestycja pochłonęła 5 mln zł. Znacząco zwiększa szanse na powrót do sprawności pacjentom po wypadkach, zatruciach czadem, udarach... Nic dziwnego, że ludzie "rzucili się" tu do zapisów. Wielu jednak szybko się rozczarowało.

- Termin na zabiegi dostałam dopiero na sierpień. Tyle miesięcy mam czekać na pomoc - zaalarmowała nas Czytelniczka. - Wytłumaczono mi, że pacjentów przede mną co prawda nie jest dużo, ale mogą przyjąć raptem 15 osób na turnus. Możliwości kliniki szpitalnej są dużo większe.

Co mam ludziom powiedzieć?

System kontraktowania w tej branży usług medycznych obejmuje trzy elementy: fizykoterapię, czyli zabiegi rehabilitacyjne, porady lekarskie oraz tzw. ośrodek dzienny. Kolejek do szpitalnej poradni nie ma, bo dostała mniej więcej taki sam kontrakt na usługi, jak inni świadczeniodawcy. O kontrakt na fizykoterapię szpital się nie starał. Za to z dostaniem się na oddział dzienny jest duży problem. Opieka odbywa się na nim w cyklach dziennego pobytu, trwających średnio trzy tygodnie (pięć dni ćwiczeń i wolny weekend).

- Już w 90 proc. zrealizowaliśmy kontrakt na ten rok - mówi prof. Anna Kuryliszyn-Moskal, kierownik kliniki rehabilitacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Cieszyliśmy się z tej naszej bazy, wielkich możliwości, świetnego kontaktu z pacjentami. Wielu z nich mówi nam, że chce wrócić na zabiegi np. po upływie pół roku. Tylko co ja mam tym ludziom odpowiedzieć?

Dyrektorowi szpitala przekazała prośbę o zwiększenie zakontraktowanych świadczeń i opisała możliwości kliniki - niewykorzystywane nawet w połowie. Dyrektor Bogusław Poniatowski rozmawiał we wtorek z władzami funduszu.

- Nic się nie da zrobić - opowiada dyrektor Poniatowski. - Za półtora miesiąca limit roczny zostanie przez nas wykorzystany. Pozostaniemy otwarci, ale nowi pacjenci będą musieli płacić za usługi z własnej kieszeni. Szkoda, bo warsztat jest dobry i kadra wysoko kwalifikowana. Rozumiem, że fundusz ma ograniczone możliwości finansowania, ale w systemie rehabilitacji na pewno jest interes społeczny, dlatego na całym świecie się ten system rozwija.

Za wysoko się cenią

Konkurs ofert został rozstrzygnięty pod koniec 2008 r. Na porady lekarskie i dzienny pobyt w sumie szpital dostał tylko 96 tys. zł na rok.

- Ku naszemu zaskoczeniu szpital uniwersytecki nie złożył oferty w segmencie fizjoterapii, a przecież to jest ten przysłowiowy największy kawałek tortu do podziału - dziwi się Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.

Dyrektor Poniatowski odpiera zarzut, że szpital nie złożył oferty, bo wówczas nie miał jeszcze bazy do fizykoterapii. Powstała ona dopiero w styczniu.

Lepsze kontrakty na ośrodek pobytu dziennego dostały słabiej wyposażone gabinety. Dlaczego?

- W rankingu decydującą wartością jest cena oferowanych usług. Ta, którą szpital zaproponował, była przeciętnie o 60 proc. wyższa od cen innych świadczeniodawców. Cena pozycjonowała szpital nisko w rankingu. Tak więc i wartość kontraktu jest nieduża - tłumaczy Adam Dębski. - Poza tym zakontraktowaliśmy pięć nowych gabinetów rehabilitacyjnych w samym Białymstoku, by dostępność usług była lepsza.

Na Czytelniczce, która poinformowała nas o problemie, dostępność nie robi wielkiego wrażenia. Korzystała już choćby z usług ZOZ-u Remedica na Jaroszówce. - Tylko mata i drabinki. To ja już wolę dojeżdżać codziennie do PSK - podsumowuje.

Co najbardziej paradoksalne, gwoździem do trumny uniwersyteckiej kliniki rehabilitacji była jej... nowoczesność. Gdyby nie to, że taki oddział pobytu dziennego otwarto tu po raz pierwszy, kontrakt byłby wyższy.

- Poza ceną w rankingu liczy się również dostępność (godziny otwarcia) placówki, kompleksowość (połączenie ćwiczeń z poradami lekarskimi) oraz ciągłość - fakt, że w przeszłości dana placówka była już przez nas kontraktowana - twierdzi Dębski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://miasta.gazeta.pl/b...z_za_dobra.html

Witajcie w starej bajce

W Białymstoku też wszczepiają implanty Baha

* Gazeta Wyborcza,JJ/Rynek Zdrowia
* 2008-12-27

W klinice otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku rozpoczęto program leczenia niedosłuchu za pomocą implantów typu Baha. Udane operacje przeprowadzono już u trzech pacjentów. Ich koszt pokrywa NFZ.

Najczęstszym wskazaniem do zastosowania tego typu implantu jest niedosłuch, którego przyczyną jest upośledzenie przewodzenia dźwięku do ucha wewnętrznego (np. w następstwie przewlekłych stanów zapalnych ucha środkowego czy niektórych wad wrodzonych).

Implanty Baha działają w oparciu o bezpośrednie przewodnictwo kostne. Oznacza to, że sygnał jest przekazywany do ucha wewnętrznego (ślimaka) drogą kostną - za pośrednictwem kości czaszki, z pominięciem nieprawidłowo funkcjonujących struktur przewodzeniowych, czyli przewodu słuchowego i struktur ucha środkowego. Dlatego implanty te stosuje się u pacjentów z wadami słuchu typu przewodzeniowego lub mieszanego, przewodzeniowo- odbiorczego, którzy nie mogą korzystać z klasycznych aparatów na przewodnictwo powietrzne. Są one rozwiązaniem dla osób u których funkcjonuje część odbiorcza ucha czyli ślimak, natomiast mają uszkodzone lub niewykształcone części przewodzeniowe: przewód słuchowy zewnętrzny lub ucho środkowe.

Implanty Baha są skuteczną, sprawdzoną i bezpieczną metodą leczenia wad słuchu. Są one stosowane na całym świecie już ponad 30 lat (pierwszą operację wszczepu implantu Baha przeprowadzono w Szwecji w roku 1977) i do tej pory korzysta z nich ponad 35 000 osób.

System implantu Baha stosowany jest Polsce od roku 1994. Jako pierwsi z powodzeniem zastosowali go lekarze z Poznania. Do tej pory ta metoda nie była finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a wydatek na taki zabieg był dość spory. Za implant pacjent musiał płacić z własnej kieszeni grubo ponad 20 tys. zł.

- Od kilku dni implant dostępny jest dla pacjentów naszego regionu w ramach ubezpieczenia i już skorzystało na tym kilka osób. To chyba najlepszy prezent na Boże Narodzenie - powiedział prof. Marek Rogowski, kierownik kliniki otolaryngologii USK.

To nie pierwsza nowoczesna metoda dostępna dla pacjentów tej kliniki. Białostoccy laryngolodzy od niedawna są wyposażeni m.in. w laser CO2. Jego promień, kiedy jest precyzyjnie sterowany z mikroskopu operacyjnego, często prawie bezkrwawo usuwa nawet rozlegle zmiany, a gojenie jest szybkie i zdecydowanie mniej bolesne niż przy zastosowaniu klasycznych.

Również ludzie całkowicie niesłyszący, których wyleczenie jeszcze kilka lat temu graniczyło z cudem, nadzieję znaleźli w klinice otolaryngologii. Ich szansą są implanty ślimakowe - urządzenia całkowicie zastępujące uszkodzony receptor słuchu mieszczący się w części ucha wewnętrznego, zwanej ślimakiem. Od dwóch lat są one wszczepiane w Białymstoku. Wszczepienie tego aparatu kosztuje 77 tys. zł a koszt w całości pokrywa NFZ.

pneumokoki - szczepiłyście swoje dzieci?

Dora to dla Ciebie:

Uwaga na meningokoki

Całą Polską obiegła wiadomość o wystąpieniu ogniska inwazyjnej choroby meningokokowej na terenie Śląska i województwa opolskiego. Liczne doniesienia mediów nie zaspokoiły ciekawości społeczeństwa, bo pojawiło się mnóstwo pytań dotyczących właśnie choroby meningokokowej. Dlatego właśnie specjaliści Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku przedstawiają podstawowe wiadomości na temat choroby.

Inwazyjna choroba meningokokowa to ciężkie zakażenie inwazyjne pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicy. Wywoływane przez bakterie z gatunku Neisseria meningitidis. Bakteria ponadto może wywoływać ropne zapalenie stawów, zapalenie płuc, ucha środkowego, gardła czy zapalenie wsierdzia i osierdzia. Lekarzom znanych jest 13 różnych grup serologicznych drobnoustroju.

W Polsce i całej Europie zachorowania wywoływane są najczęściej przez meningokoki z grupy B i C. Szczepy B powodują sporadyczne zachorowania, ale za to szczepy C są w stanie wywoływać epidemie.

Rezerwuarem zarazka, czyli środowiskiem naturalnym bakterii, jest wyłącznie człowiek chory lub nosiciel. Bezobjawowe nosicielstwo meningokoków świadczy o występowaniu znacznych różnic w zjadliwości poszczególnych szczepów i różnej podatności na zakażenie.

Nosicielami bakterii jest 2-25 procent populacji, jednak w środowiskach zamkniętych odsetek może sięgać nawet 80 procent. Podwyższone ryzyko infekcji występuje więc w zbiorowiskach ludzkich np. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, koszarach, domach opieki. W takich warunkach przenoszenie się zarazków poprzez bliski kontakt jest znacznie ułatwione.

Drogi szerzenia. Bakterie bytują w jamie nosowo-gardłowej i są przenoszone drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu, bezpośredni kontakt (pocałunek) lub także pośredni kontakt z osobą zakażoną (picie ze wspólnego naczynia).

Okres wylęgania bakterii Neisseria meningitidis w zakażeniu wynosi od 2-10 dni (średnio to najczęściej 3-4 dni)

Objawy choroby w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych meningokokowym nie różnią się od objawów klinicznych w przypadkach wywołanych przez inne czynniki bakteryjne. Klasycznymi objawami są: bóle głowy, gorączka, objawy oponowe (sztywność karku, nudności i wymioty). Za to objawem charakterystycznym dla zakażenia meningokokowego jest wysypka krwotoczna występująca u 10-50 procent chorych. Najczęściej chorują małe dzieci i młodzież. Maluchy do piątego roku życia - z uwagi na niedostatecznie wykształcony układ odpornościowy – narażone są najbardziej. Z kolei młodzież w wieku od 15 do 24 lat (największy odsetek nosicieli jest w tej grupie) narażona jest z uwagi na kontakty z rówieśnikami np. w szkole, na dyskotekach, podczas wspólnych wyjazdów.

Ważne, aby w przypadku wystąpienia powyższych objawów natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po rozpoznaniu choroby powinien umieścić chorego w szpitalu. Szybko rozpoczęte leczenie zapobiegnie wystąpieniu najcięższych powikłań.

Jak można zapobiegać chorobie? Od 2002 roku zarejestrowano w Polsce wzrost zachorowań wywołanych przez bakterie typu C Neisseria meningitidis. W Polsce dostępna jest szczepionka przeciwko meningokokom grupy A i C przeznaczona do uodpornienia dzieci powyżej 2 miesiąca życia, młodzieży i osób dorosłych. Szczepionka zapewnia długotrwałą odporność poszczepienną, jednak nie chroni przed zachorowaniami wywołanymi przez typ B Neisseria meningitidis, który niestety w Europie wywołuje najwięcej zachorowań.

Państwowa Inspekcja Sanitarna poprzez Powiatowe Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne po zgłoszeniu przez lekarza podejrzenia wystąpienia choroby meningokokowej obejmie nadzorem epidemiologicznym osoby z najbliższego otoczenia chorego.

W każdym przypadku zakażenia meningokokowego lekarz sprawujący opiekę nad osobami z bezpośredniego kontaktu z chorym powinien:

- pobrać wymaz z noso-gardzieli i przesłać materiał na badanie do najbliższej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej;

- rozpocząć możliwie najszybciej chemioprofilaktykę (najlepiej w ciągu 24 godzin) nie czekając na wyniki badania;

Służby epidemiologiczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku przypominają, że dokładne instrukcje na temat postępowania z chorymi podejrzanymi o chorobę meningokokową i informacje o jednostce chorobowej znajdą w poradniku dla lekarzy „Inwazyjna choroba meningokokowa i inne bakteryjne zakażenia ośrodkowego układu nerwowego - zasady postępowania” autorstwa Anny Skoczyńskiej, Marcina Kadłubowskiego, Walerii Hryniewicz. Tą publikację WSSE w Białymstoku wysłało lekarzom pierwszego kontaktu w regionie, a poradnik jest dostępny w Oddziale Epidemiologii WSSE w Białymsto

Badania Kliniczne w raku jajnika w Polsce

A Study of GDC-0449 As Maintenance Therapy in Patients With Ovarian Cancer in a Second or Third Complete Remission

Badanie GDC-0449 jak utrzymanie terapii u pacjentów z raka jajnika w drugim lub trzecim Complete Umorzenie

Badanie to jest obecnie rekrutację uczestników.
Verified by Genentech, luty 2009

Cel
Proponowane badania są w fazie II, randomizowanych, kontrolowanych placebo, z podwójnie ślepą próbą, wieloośrodkowe badanie kliniczne z GDC-0449 u pacjentów z rakiem jajnika w drugim lub trzecim pełne umorzenie. Pacjenci będą losowo w stosunku 1:1 albo GDC-0449 lub placebo. Randomization stratyfikowana będzie oparta na tym, czy ich rak jest w drugim lub trzecim pełne umorzenie.

W fazie II, wieloośrodkowym, randomizowanym, podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo Trial Ocena skuteczności i bezpieczeństwa GDC-0449 jak utrzymanie terapii u pacjentów z raka jajnika w drugim lub trzecim Complete Umorzenie

Badanie Data rozpoczęcia: Wrzesień 2008
Szacowany podstawowej Zakończenie Data: Styczeń 2012 (końcowy termin zbierania danych pierwotnych wyników pomiaru)

Kwalifikowalność

Wieki Możliwy do Badania : 18 lat i starszych
Rodzaj Możliwy Płci do Badania : Żeński
Akceptuja zdrowych ochotników: Nie

Kryteria włączenia:

Wiek ≥ 18 lat
• Histologic diagnoza nabłonkowy rak jajnika, raka pierwotnego otrzewnowy lub jajowód raka
• Musi być w drugim lub trzecim pełne umorzenie, otrzymali chemioterapię (platyny oparte i / lub nie-platyny oparte) za powtarzające się choroby, i osiągnęły pełną remisję po ich najnowszych chemioterapii regulamin
• Pacjenci muszą mieć ukończone ich najnowszych chemioterapią cytotoksyczną regulamin (platyny opartych lub nie w oparciu platyny) nie mniej niż 3 tygodnie i nie więcej niż 12 tygodni przed rozpoczęciem badania.
• Archiwalne tkankowej muszą być dostępne i zażądała.
• Negatywne ciąży badania Dzień 1
• W przypadku kobiet w wieku rozrodczym: Użyj dwóch skutecznych metod antykoncepcji, w tym jeden barierę metody
• Podpisano świadomej zgody

Kryteria wykluczenia:

• Ciąża lub laktacja
• Pacjenci, których raka jajnika jest w pierwszej remisji
• Pacjenci muszą mieć nie więcej niż dwóch doświadczonych przed nawrotów choroby
• Jednoczesne spoza protokołu określonej terapii anty-guza, albo zatwierdzonych lub niezatwierdzonych (np. chemioterapia, leczenie hormonalne, inne kierowane terapii, radioterapii, chirurgii, terapii ziołowych)
• Aktualna, niedawno (w ciągu 4 tygodni od dnia 1) lub planowanego udziału w eksperymentalnym narkotyków podczas badania włączono w tym badaniu
• Historia innych nowotworów w ciągu 3 lat od dnia 1, z wyjątkiem guzów z znikome zagrożenie dla przerzut lub śmierci, jak odpowiednio traktowane BCC lub squamous-cell carcinoma na skórze; ductal carcinoma in situ piersi lub rak in situ szyjki macicy
• Niekontrolowane medycznej chorób, takich jak zakażenie wymagające IV antybiotyków
• Spodziewana długość życia <12 tygodni
• Historia innych chorób, zaburzeń metabolicznych, badanie fizykalne znalezienie lub badań laboratoryjnych znalezienie podając uzasadnionego podejrzenia choroby lub warunkiem że contraindicates stosowanie badanego narkotyków lub które mogłyby mieć wpływ na interpretację wyników badania lub uczynić pacjenta z wysokim ryzykiem leczenia powikłań.

Proszę odnieść się do tego badania przez ClinicalTrials.gov identyfikator: NCT00739661

Ośrodki w Polsce, które prowadzą rekrutacje do takiego badania

ACK-Szpital AM w Gdańsku
80-402 Gdańsk
Contact: Dagmara Klasa-Mazurkiewicz 48 58 3493441 dklasa@amg.gda.pl
Bialostockie Centrum Onkologii
15-027 Białystok
Contact: Miroslawa Demska 48-85-6646732 mirademska@wp.pl
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
20-090 Lublin
Contact: Elzbieta Kutarska 48 81 747 75 11 ext. 138 ekutarska@wp.pl
Wielkopolskie Centrum Onkologii
61-866 Poznań
Contact: Ewa Cikowska-Wozniak 48-61-8850588 ewa.cikowska-wozniak@wco.pl

źródło i pełna wersja oryginalna po angielsku:
http://www.clinicaltrials...=EU%3APL&rank=7
niedoskonałe oraz pełne tłumaczenie po polsku:
http://translate.google.p...6lr%3D%26sa%3DG

Początek choroby i leki.

Witam Wszystkich serdecznie.
Będę pisała w imieniu chorującego 46-letniego męża.
.Zaczęło się w lutym od pobolewania barku i drętwienia ręki.Potem pojawiła się opuchlizna dłoni z zaczerwienieniem i nadmierną ciepłotą stawów. Pierwsza reumatolog z przychodni zleciła branie amotaksu i w zasadzie objawy zewnętrzne zniknęły po 10-ciu dniach. Niemniej pozostawał ból stawów, ketonal stał się chlebem powszednim, nie wspomnę o wszelkiego rodzaju maściach. Nie obyło się nawet bez płynu do nacierania koni, który kupiliśmy za namową weterynarza przy okazji wizyty z pieskiem
W czerwcu zaczęło się na dobre-zaatakowane zostały dodatkowo stawy kolanowe i stóp. Sztywność poranna, bóle. Doktor ponownie zleciła amotaks i olfen. Po szóstym opakowaniu poprawa niby była, ale minimalna,mąż ciągle pozostawał na zwolnieniu.
Choroba nie była do końca zdiagnozowana. W badaniach brak odczynów reumatoidalnych, podwyższone było tylko OB , w trakcie brania antybiotyku spadło z 46-ciu do 19-tu.
O szpitalu można było pomarzyć, po przyjmują tylko przypadki ciężkie (Białystok). Zaczęliśmy więc wędrówkę po lekarzach prywatnych.
Pierwszy reumatolog,z doświadczeniem klinicznym,zlecił zrobienie dodatkowo zdjęć rtg. W trakcie drugiej wizyty stwierdził, że jest to zwyrodnienie stawów i kazał polubić chorobę.
Szukaliśmy naprawdę dobrego lekarza. Chirurg ,do którego w międzyczasie trafiliśmy polecił nam lekarza z dobra sławą.

Doktor tylko spojrzał na dłonie męża i stwierdził jednoznacznie , że jest to RZS. Zrobił szczegółowy wywiad, obejrzał wyniki, skrytykował leczenie antybiotykiem i...walnął z grubej rury, jak sam określił.
MTX i na dobry początek zastrzyk ze sterydu-wykonany natychmiast.Pogadaliśmy i o innych lekach, stwierdził, ze odchodzi się również od sulfalazyny.

Zaczęłam grzebać w internecie, myśli miałam przeróżne-silny lek, toksyczny.Znalazłam jedną informację, że dziś tak się zaczyna leczenie RZS. Cóż więc robić.
Następnego dnia -po sterydzie-mąż wstał jak nowo narodzony, był naprawdę szczęśliwy, że nie musiał godzinę dreptać, zeby się rozchodzić.
Wziął dwie pierwsze dawki MTX, kwas foliowy.Bierze jeszcze Artresan, ale to na własna rękę.
Minęły dwa tygodnie, opuchlizna zeszła,bóle ustąpiły,pozostała jeszcze lekka sztywność stawów dłoni i kolan.
Ale mąż rzucił się w wir prac domowych. Wraca też do pracy zawodowj, był 85 dni na zwolnieniu.
Jest święcie przekonany, że po miesiącu brania leków będzie zupełnie zdrowy,hehe. Nie do końca ma świadomość tej choroby.
Jest nieźle, ale ja wiem, że to początek.
Za dwa tygodnie mamy kolejną wizytę u naszego doktora. Chyba mu zaufamy.
Będę zdawała relacje z kolejnych etapów leczenia i stanu zdrowia mojego męża.

Tymczasem czytam wasze wypowiedzi, bardzo współczuję wszystkim cierpiącym kobietom. Wiem, że to choroba głównie kobiet, jakby nam było mało jeszcze
Pozdrawiam ciepło-basia

Szpiczak od 2006 roku

Witam "forumowiczów".
Endriu. Dziękuję za życzenia. Chyba pomogły.
Dla zainteresowanych podaję moje wyniki z 27 września 2007 r. (wykonane w Szpitalu Klinicznym AM w Białymstoku). 
WBC: 5.32 [10^3/mL]; RBC: 4.62 [10^6/mL]; HGB: 14.4 [g/dL]; HCT: 42,5%; 
MCV: 92.1 [fL]; MCH: 31.3 [pg]; MCHC: 34.0 [g/dL]; CHCM: 34.2 [g/dL] (norma: 31 - 37); 
RDW: 14,2% (norma: 11.5 - 14.5); HDW: 2.60 [g/dL] (norma: 2.2 - 3.2); 
PLT: 179 [10^3/mL]; MPV: 7.7 [fL] (norma: 7 - 12); PCT: 0.14% (norma: 0.12 - 0.36); 
PDW (szerokość krzywej rozkładu płytek): 47,5% (norma: 40 - 60); NEUT (neutrofile): 62%; 
EOSIN (granulocyty kwasochłonne - eozynofile): 3%; MONO (monocyty): 1%; 
LYMPH (limfocyty): 34%; 
ALP: 88 U/l (norma: 37 - 110).
IgG: 698 mg/dL (norma: 723 - 1685)
LDH: 239 U/l (norma: 200 - 480).
Proteinogram (surowica):
Albuminy: 62,7% (norma: 58,8 - 69,9).
a-1 globuliny: 4,0% (norma: 2,0 - 7,0).
a-2 globuliny: 10,4% (norma: 3,7 - 13,1).
b-2 globuliny: 13,7% (norma: 8,9 - 13,6).
g-globuliny: 9,1% (norma: 8,4 - 18,3).
Białko całkowite: 6,30 g/dl (norma: 6,0 - 8,0).
Immunofiksacja:
Białko monoklonalne 1: stężenie densytometryczne - 0,25 g/dl.
Mielogram:
Plazmocytów nie stwierdzono. HURA. W czerwcu było 0,2%.
*********************************************************************************************
W dniu 28.09.2007 r. otrzymałem wyniki na temat boreliozy.
Wyniki są ujemne, czyli nie wykryto tej wrednej choroby. TEŻ HURA. Czyżby ustąpiła? Ja w to nie bardzo wierzę, bo testy Westren Blot są obarczone dużym błędem. Jak wrócę z Wrocławia postaram się o dokładniejsze badania.
Poza tym wykonano mi morfologię, która przedstawia się następująco:
RBC: 4,26; HGB: 41,0; HCT: 38,7; MCV: 90,8; MCH: 32,9; MCHC: 36,2; PLT: 145 tys.;
WBC: 4,31 tys.; neutrofile: 56,8%; eozonofile: 4,9%; bazofile: 0,5%; monocyty: 13%;
limfocyty: 24,8%;
Elektrolity: Na: 139 mmol/l; K: 4,52 mmol/l; Cl: 102 mmol/l.
Enzymy: AspAT: 24 U/l; AlAT: 11U/l.
Kreatynina: 0,88 mg/dl.
RF: (-) ujemny.
Ostrzegam, że spotkałem się z niewielkim zróżnicowaniem norm, w związku z czym radzę w tej sprawie konsultować się z lekarzem specjalistą lub sprawdzać normy na kartach z laboratorium analitycznego, które obok wyników powinno podawać wartości referencyjne (normy), 
*********************************************************************************************
W dniu 2.10.2007 r. otrzymałem wiadomość, że Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu podjęło się przeprowadzić konsultację w sprawie przeszczepu z komórek pobranych ze szpiku.
Konsultacja odbędzie się w dniu 9.10.2007 r., czeka mnie więc długa droga z Białegostoku do Wrocławia tj. ponad 560 km. Jadę swoim autem, ale wiezie mnie syn. Jedzie też żona.
Całe szczęście, że możemy przenocować u córki w Warszawie, co oznacza, że we wtorek będzie do przejechania o 200 km mniej.
Nie jest wykluczone, że będę musiał od razu zostać w Klinice na pobranie szpiku.
Jeśli taka będzie decyzja Kliniki to oczywiście zostanę.
3majcie za mnie kciuki.

Tematyka różnorodna

ęłęóęłęóSalon Maturzystów 2008
Prezentacja w jednym miejscu pełnej oferty edukacyjnej skierowanej do maturzystów z Białegostoku, Podlasia oraz części Mazowsza i Mazur była gównym celem
drugiej edycji Salonu Maturzystów. Dwudniowa impreza odbyła się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Salonowi towarzyszył bogaty program merytoryczny, seminaria, prezentacje i warsztaty. Był tam nasz reporter Wojciech Kuczyński.

Sukces białostockiej załogi pogotowia ratunkowego
Specjalista medycyny rodzinnej i ostatnio dyrektor szpitala powiatowego w Łapach, od 16 września jest nowym dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Wcześniej, jak podaje PRB, był zastępcą dyrektora ds. medycznych w Państwowym Szpitalu Klinicznym w
Białymstoku i kierownikiem Wydziału Lecznictwa Zamkniętego w Podlaskiej Kasie Chorych. Był jedynym kandydatem na to stanowisko po odwołaniu przez zarząd poprzedniego dyrektora - Krzysztofa Rembelińskiego. Rembeliński stracił pracę po tym, jak nie potrafił dogadać się ze związkowcami w zakładzie. Ci wielokrotnie domagali się od marszałka zmiany dyrektora. *** Zmieniamy temat
Białostocka załoga pogotowia ratunkowego ponownie na podium. Tym razem udało jej się zająć najwyższe miejsce podczas II Międzynarodowych Mistrzostw Litwy w Ratownictwie Medycznym.

W Białymstoku kończy się przebudowa chodnika łączącego Delikatesy z Kinem Polana nazwana Aleją Bluesa.
Zamiast zwykłego chodnika wyłania się już zarys czarno-białej klawiatury przypominającej fortepian. W niej miały być umieszczone tabliczki z imionami i nazwiskami sławnych muzyków, dziennikarzy i animatorów bluesa w Polsce. Ale jak pisze Kurier poranny nie wiadomo, kiedy się pojawią.

Internet wykorzystuje naiwność dzieci
ęłęóTylko co dziesiąte dziecko przyznaje, że rodzice regularnie kontrolują to, co robi w internecie. Aż co czwarte twierdzi, że żaden dorosły nigdy się tym nie interesował - takie dane przynosi raport Fundacji Dzieci Niczyje. Z tego samego raportu wynika, że dzieci nagminnie podają poznanym w sieci osobom swoje adresy i wysyłają zdjęcia.

Zawodnicy Klubu Sportowego SUMO KOLUCH w Pucharze Europy w sumo seniorów, który odbył się w dniu 14 września br Kamipnosie zajęli I miejsce w drużynie wyprzedzając drużyny z Ukrainy i Estonii. Indywidualnie, jak zwykle bezkonkurencyjy okazał się Robert Paczków wygrywając katgorię OPEN.
Trzeci w tej samej kategorii był kolejny zawodnik SUMO KOLUCH Mateusz Ciółko. W wadze 85 kg zwyciężył Krystian Paczków, pokonując medalistów
Mistrzostw Europy. Sukces Naszych zawodników jest tym większy, że dużyna startowała w okrojonym składzie. Gratulujemy.

ęłęóVII Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Białymstoku
W dniach od 16 do 22 września br. Białystok włącza się w kampanię w ramach VII edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ph. "Czyste
powietrze dla wszystkich". Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących.

Kraj
ęłęóPolicjanci dawno nie mieli równie wstrząsającej i tajemniczej sprawy. W Mogi-lnie w województwie kujawsko-pomorskim zatrzymali małżeństwo, które kupiło tam noworodka. Prawdopodobnie dziecko miało trafić do Anglii. Matka miała je sprzedać za dwa tysiące złotych.
ęłęóNa razie policjanci nie zdradzają wielu szczegółów. Wiadomo jednak, że zatrzymali małżeństwo, które za dwa tysiące złotych kupiło niemowlę od kobiety mieszkającej w Mogil-nie w województwie kujawsko-pomorskim - podała stacja TVN24.
ęłęóWiadomo, że dziecko przyszło na świat we wrześniu. Zaraz po wyjściu ze szpitala trafiło w ręce nowych rodziców. Ale ktoś poinformował o wszystkim policjantów. Ci zatrzymali najpierw biologiczną matkę chłopca, a potem małżeństwo.
ęłęóNiedoszli rodzice są teraz w areszcie. Biologiczna matka już z niego wyszła. W Polsce handel ludźmi, jak i nielegalna adopocja są przestępstwami. Zatrzymanym grozi pięć lat więzienia.

ęłęóUwaga kierowcy, w środe 17 wrzesnia mieszkańcy Augustowa będą blokować droge. Wyjdą o 11 na przejście dla pieszych obok ronda Marconiego. Przez sześć godzin będą przechodzili po przejsciu dla pieszych. Pikietę organizują dwa komitety obrony budowanej obwodnicy. Chcą w ten sposób wywrzeć nacisk na Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ten 24-ego września ma się zebrać w sprawie obwodnicy.

Onkologia

Rozrzedzić krew, osłabić raka
Są nowe dowody na to, że przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych wydłuża życie osób chorych na nowotwory. Dlaczego więc stosowane są tak rzadko?
Zostały stworzone z myślą o zwalczaniu zakrzepów blokujących przepływ krwi. Okazało się, że mogą ratować życie w jeszcze inny sposób. Badania zaprezentowane podczas 50. kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego w San Francisco dowiodły, że niektóre leki przeciwkrzepliwe hamują przerzuty nowotworowe.
Podawanie chorym myszom heparyny drobnocząsteczkowej znacznie zmniejszyło dynamikę rozwoju guzów – relacjonowali wyniki swoich prac Ajit i Nissi Varki z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Lubor Borsig z Uniwersytetu w Zurichu. Skuteczność podobnej terapii potwierdzają również badania z udziałem ludzi. Przyjmowanie przez chorych z guzami litymi przez rok heparyny wydłużyło im życie – dowiódł projekt Famous. Wskaźnik trzyletniej przeżywalności wzrósł z 36 do 60 proc. Wynika to także z faktu, że heparyna o połowę zmniejsza ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, które często kończą się śmiercią. To z kolei wniosek z największego badania nad lekami przeciwkrzepliwymi, jakie przeprowadzono z udziałem chorych na raka. Wzięło w nim udział 1,2 tys. osób.

Wina po stronie lekarzy
To były dobre wiadomości. Zła jest taka, że podobnie jak w wielu krajach, tak i w Polsce leki przeciwkrzepliwe stosuje się zbyt rzadko. – Jak wynika z badania ENDORSE, tylko 37 proc. polskich chorych wymagających podobnej profilaktyki otrzymuje ją – mówi prof. Krystyna Zawilska z Pracowni Hemostazy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jej zdaniem wina leży często po stronie lekarzy. Nie mają oni świadomości, jak wielkie zagrożenie wiąże się z chorobą zakrzepową.
Podawanie chorym myszom heparyny znacznie zmniejszyło szybkość wzrostu guzów
– Problem powikłań zakrzepowo-zatorowych u chorych na nowotwory jest zbyt mało znany, a przez to niedoceniany – zgadza się prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. A przecież informacje o skuteczności stosowania u nich tej terapii pojawiły się już niemal 30 lat temu.
Osoby cierpiące na raka są aż 12-krotnie bardziej narażone na rozwój zakrzepicy. Wynika to z tego, że niektóre guzy wydzielają substancje aktywujące krzepnięcie, a przerzuty mogą blokować odpływ krwi. Podobne problemy pojawiają się nawet u co trzeciego chorego z nowotworem nerki. A jak wynika z badań pośmiertnych, oznaki tej choroby występują u znacznej większości. Zagrożenie zwiększa jeszcze chemioterapia. Ten rodzaj leczenia uszkadza bowiem śródbłonek naczyń. W rezultacie powikłania zakrzepowo-zatorowe są drugą przyczyną śmierci wśród chorych na nowotwory.
W jaki sposób pomaga im heparyna? Przede wszystkim – utrudnia działanie selektyn. To białka, które odgrywają dużą rolę w powstawaniu reakcji zapalnej. W przypadku raka ich znaczenie jest o tyle istotne, że ułatwiają komórkom nowotworowym łączenie się, a tym samym sprzyjają rozwojowi choroby. Nie bez znaczenia jest też drugi mechanizm działania heparyny, tj. hamowanie fibryny. To białko biorące udział w procesie krzepnięcia krwi. Oplatając komórki nowotworowe, pomaga umacniać się tym, które tworzą przerzuty.

Nieprzekonani pacjenci
Dzisiaj profilaktyczne stosowanie leków przeciwkrzepliwych zaleca się tylko niektórym chorym na nowotwory. Głównie tym, którzy z powodu operacji lub ciężkiego stanu przebywają w szpitalu. – Istnieje coraz więcej przesłanek , by podobna terapia była integralnym elementem leczenia przeciwnowotworowego sensu stricto – mówi prof. Wojtukiewicz. Dlaczego do tej pory tak się nie stało? – Brakuje dużych badań klinicznych, które by w sposób wiarygodny zweryfikowały słuszność tej hipotezy – tłumaczy onkolog.
Bywa, że na przeszkodzie w ich przeprowadzaniu stoi postawa samych pacjentów. Łatwiej przekonać chorych do udziału w badaniach nad lekiem przeciwnowotworowym niż w tych, które mają sprawdzić blokowanie mechanizmów pośrednio oddziałujących na rozwój choroby. Ale także jej natura utrudnia zrealizowanie podobnego projektu. Każdy typ nowotworu przebiega inaczej. Nie każdy organizm tak samo reaguje na natarcie raka.

Profilaktyka bardziej popularna przed świętami
W okolicach Bożego Narodzenia ludzie są bardziej skłonni do udziału w badaniach przesiewowych mających na celu wykrycie nowotworu – wynika z pracy norweskich uczonych prof. Geira Hoffa i Michaela Bretthauera. Doprowadziła ich do tego wniosku analiza danych ponad 20 tys. pacjentów w wieku 50 – 64 lat. Wszyscy otrzymali zaproszenie na badania profilaktyczne raka jelita. Okazało się, że w porównaniu z pozostałą częścią roku najczęściej korzystali z niego w grudniu (odpowiednio 64,2 proc. i 72,3 proc.) oraz w okolicach własnych urodzin. Dlaczego? Uczeni podejrzewają, że czas ten sprzyja refleksji nad życiem i upływającym czasem.
źródło : Rzeczpospolita

AKADEMIA EDUKACYJNA

Informacja - Marta Walkowska-Lipko
Star PR
022 85 655 34 w. 106
tel. kom. 0 600 042 442
m.lipko@starpr.com.pl

Szukasz informacji?
Chcesz lepiej radzić sobie z cukrzycą? - Weź udział w spotkaniach AKADEMII EDUKACYJNEJ
Akademia Edukacyjna dla osób z cukrzycą typu 1 to inicjatywa, która podjęta została w 2007 roku w Krakowie. Ogromne zainteresowanie warsztatami, na które przyjeżdżali pacjenci z całej Polski spowodowało, że począwszy od października Akademia ruszy także w Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Gdańsku oraz tradycyjnie już w Krakowie. W spotkaniach uczestniczyć będą mogli wszyscy, którzy chcą zdobyć więcej informacji na temat samej cukrzycy, sposobów radzenia sobie z chorobą oraz leczenia z pomocą pompy insulinowej. Uczestnicy spotkań będą mieli również wpływ na tematykę i charakter warsztatów.

W październiku ubiegłego roku w Krakowie, dzięki współpracy firm Medtronic Poland i NovoNordisk rozpoczęła swoją działalność pierwsza w Polsce Akademia Edukacyjna dla pacjentów leczonych osobistą pompą insulinową. Patronat honorowy na przedsięwzięciem objęli Prof. Jacek Sieradzki z Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Krakowie i dr hab. med. Jerzy Starzyk z Kliniki Endokrynologii Dzieci i Młodzieży Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zajęcia odbywały się raz w miesiącu w budynku Towarzystwa Lekarskiego w kawiarence internetowej NovoWebCafe. Duży odzew ze strony pacjentów oraz informacje o potrzebie rozszerzenia inicjatywy na inne regiony Polski spowodował, że od 23 października 2008 zajęcia w ramach Akademii Edukacyjnej rozpoczną się również w Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Gdańsku. W roku akademickim 2008/2009 odbędzie się 9 spotkań.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach Akademii Edukacyjnej prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą mailową do 19 października pod adres: teresa.benbenek-klupa@medtronic.com lub kontakt telefoniczny pod numer tel. 510 202 941.
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, czas trwania cukrzycy, czas leczenia pompą insulinową, rodzaj stosowanej pompy oraz miasto, w którym osoba chciałaby uczęszczać na zajęcia.

I spotkanie we wszystkich miastach odbędzie się 23 października 2008 o godzinie 17.00

SZCZECIN
Dr Anita Jóźwa Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej
ul. Unii Lubelskiej 1
- zbiórka w Pediatrycznej Izbie Przyjęć, wejście K

POZNAŃ
Dr Andrzej Gwarecki
Szpital im. Fr. Raszei w Poznaniu ul. Mickiewicza 2
- zbiórka na 3 piętrze budynku szpitala, obok barku

BIAŁYSTOK
Dr Bożena Florys
Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD) ul. Liniarskiego 1A

WROCŁAW
Mgr Iwona Pilarczyk
Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego
ul. Hoene-Wrońskiego 13C
- zbiórka przy poradni diabetologicznej dla dzieci

GDAŃSK
Anna Koziarska/Medtronic Diabetes
Szpital Kliniczny Akademii Medycznej
ul. Dębinki 7
- zbiórka przy wejściu do budynku nr 18, parter, budynek Oddz. Diabetologii Dziecięcej

KRAKÓW
Teresa Benbenek-Klupa / Medtronic Diabetes
NovoWebCafe
ul. Radziwiłłowska 4

Tematy spotkań w poszczególnych miastach mogą się nieco różnić. Ostateczny dobór tematyki będzie zależał od sugestii osób, które zgłoszą się do uczestnictwa w Akademii. Szczegółowe informacje będą zamieszczone na stronie internetowej www.pompy-medtronic.pl w zakładce Pomoc – Akademia Edukacyjna.

Oto propozycje tematów, które do tej pory zostały zgłoszone mailowo:
1. Ciągły pomiar glikemii – Pompa Paradigm 722, i System Guardian™. Dlaczego warto korzystać z ciągłego pomiaru glikemii?
2. Kalkulator bolusa – funkcja ułatwiająca szacowanie dawki insuliny posiłkowej i korekcyjnej. Praktyczne wykorzystanie.
3. Czy pojęcie „dieta cukrzycowa” ma rację bytu? Nowe spojrzenie na sposób odżywiania.
4. Rodzaje bolusów posiłkowych. Dlaczego mamy problem z ich wykorzystaniem?
5. Wlew podstawowy (baza) i czasowa zmiana bazy – różnice w zastosowaniu?
6. Wysiłek fizyczny w terapii osobistą pompą insulinową.
7. Ciąża a leczenie osobistą pompą insulinową.
8. Niebezpieczne sytuacje podczas leczenia osobistą pompą insulinową.
9. Późne powikłania cukrzycowe – jak możemy im zapobiec?
10. Programy komputerowe w terapii osobistą pompą insulinową.
11. Moja cukrzyca i ja – jak radzimy sobie z chorobą?

Forum i portal "Diabetica" nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszenia.

Przychodnie

Kochani tu wrzucam liste przychodni.pomózcie ustaliś mi kto jest gdzie kierownikiem? Z góry bardzo dziękuję

miśka

maty Stałe > Przychodnie Diabetologiczne
Biała Podlaska
Szpital Wojewódzki
Poradnia Diabetologiczna
dla Dzieci i Młodzieży
ul. Terebelska 57/65
tel. (0-83) 342-84-45

Białystok
Akademia Medyczna
II Klinika Chorób Dzieci
ul. Waszyngtona 17
tel. (0-85) 745-05-16

Bielsko-Biała
Szpital Pediatryczny
Poradnia Diabetologiczna dla Dzieci
ul. Sobieskiego 83
tel. (0-33) 812-50-04 wew. 232

Bydgoszcz
Wojewódzki Szpital Dziecięcy
Poradnia Diabetologiczna
ul. Chodkiewicza 44
tel. (0-52) 326-21-69

Częstochowa
Wojewódzka Przychodnia Matki i Dziecka
Poradnia Diabetologiczna
ul. Sobieskiego 7a
tel. (0-34) 360-51-32 lub 33

Elbląg
Niepubliczny ZOZ
Elbląskie Centrum Diabetologii
ul. Królewiecka 146
tel. (0-55) 234-65-22

Gdańsk
Akademia Medyczna
Klinika Pediatrii, Hematologii,
Onkologii i Endokrynologii
ul. Dębniki 7
tel. (0-58 349-28-78

Gliwice
Ośrodek Diabetologiczny Dzieci i Młodzieży
ul. Młyńska 17
tel. (0-32) 231-07-66

Katowice
Górnośląskie Centrum Zdrowia
Dziecka i Matki
Klinika Pediatrii, Endokrynologii
i Diabetologii Dziecięcej
ul. Medyków 16
tel. (0-32) 207-16-91

Kielce
Wojewódzki Szpital Dziecięcy
Oddział i Poradnia Diabetologii Dziecięcej

ul. Artwińskiego 3A
tel. (0-41) 345-89-48

Koszalin
Szpital Wojewódzki
Poradnia Diabetologii Dziecięcej
ul. Chałubińskiego 7
tel. (0-94) 348-82-50

Kraków
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy
Klinika Endokrynologii Dzieci i Młodzieży
ul. Wielicka 265
tel. (0-12) 658-12-77

Lublin
Akademia Medyczna
Klinika Endokrynologii
i Neurologii Dziecięcej
ul. Chodźki 2
tel. (0-81) 718-54-40

Łódź
Centrum Zdrowia Matki Polki
Klinika Endokrynologii i Terapii Izotopowej
ul. Rzgowska 281/289
tel. (0-42) 271-17-15

Łódź
Klinika Chorób Dzieci
Instytut Pediatrii, Poradnia Diabetologiczna
dla Dzieci i Młodzieży
ul. Sporna 36/50
tel. (0-42) 656-79-52

Olsztyn
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Poradnia Diabetologiczna
ul. Żołnierska 18
tel. (0-89) 539-34-55

Opole
Wojewódzka Poradnia Diabetologiczna
Al. Witosa 26
tel. (0-77) 452-01-67

Poznań
Akademia Medyczna
II Klinika Pediatrii
Klinika Endokrynologii
i Diabetologii Wieku Rozwojowego
ul. Szpitalna 27/33
tel. (0-61) 848-02-91

Radom
Radomski Szpital Specjalistyczny
Poradnia Diabetologiczna
dla Dzieci i Młodzieży
ul. Lekarska 4
tel. (0-48 361-54-54

Rzeszów
Szpital Wojewódzki
Poradnia Diabetologiczna dla Dzieci
ul. Lwowska 60
tel. (0-17) 866-41-90

Siedlce
Centrum Medyczno-Diagnostyczne
Poradnia Diabetologiczna
ul. Czerwonego Krzyża 41
tel. (0-25) 633-36-36

Sopot
Poradnia Diabetologiczna
dla Dzieci i Młodzieży
ul. Chrobrego 6/8
tel. (0-58 550-00-81

Szczecin
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny nr 1
Poradnia Diabetologiczna
i Endokrynologiczna dla Dzieci i Młodzieży
ul. Unii Lubelskiej 1
tel. (0-91) 425-34-08

Toruń
Wojewódzki Szpital Dziecięcy
Poradnia Diabetologiczna
ul. Konstytucji 3 Maja 42
tel. (0-56) 610-05-77

Warszawa
Samodzielny Publiczny Dziecięcy
Szpital Kliniczny
Poradnia Diabetologiczna
ul. Działdowska 1
tel. (0-22) 452-32-58

Warszawa
Samodzielny Publiczny Dziecięcy
Szpital Kliniczny
Katedra i Klinika Pediatrii
i Endokrynologii Akademii Medycznej
Poradnia Diabetologiczna
ul. Marszałkowska 24
tel. (0-22) 629-06-05

Warszawa
Instytut Pomnik
Centrum Zdrowia Dziecka
Klinika Pediatrii
Oddział Diabetologii
Al. Dzieci Polskich 20
tel. (0-22) 815-12-14

Wrocław
Akademia Medyczna
Klinika Endokrynologii Wieku Rozwojowego
ul. Wrońskiego 13c
tel. (0-71) 320-06-89

Zielona Góra
NZOZ „Consilium” Przychodnia Lekarska
Poradnia Diabetologiczna
ul. Słowacka 27

Tragiczny wypadek na trasie Białystok-Warszawa - zginęło 12

12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w wypadku z udziałem autokaru wiozącego młodzież licealną z Białegostoku do Częstochowy, do którego doszło rano niedaleko Jeżewa (Podlaskie) na trasie z Białegostoku do Warszawy - poinformowała policja.

Jak powiedział rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński, wśród ofiar jest dziewięcioro licealistów - siedem dziewcząt i dwóch chłopców. Pozostałe ofiary to kierowca TIR-a i dwaj kierowcy autokaru. Dotąd udało się zidentyfikować sześć ciał.
Do wypadku doszło ok. godz. 7.00 rano na prostym odcinku drogi, kilka kilometrów od Jeżewa (Podlaskie), w kierunku Warszawy. Autokar wiózł do Częstochowy uczestników pielgrzymki maturzystów. Jechało nim ok. 50 osób, w tym 44 uczniów klas trzecich dwóch liceów ogólnokształcących, przede wszystkim I LO w Białymstoku.

W miejscu wypadku była lekka mgła, jezdnia była mokra, siąpił deszcz. Autokar zderzył się czołowo z ciężarową lawetą, która wiozła samochód osobowy i ciągnik siodłowy. Na ciągnik, który po wypadku zsunął się z lawety, najechał jeszcze bus. Zderzenie było tak silne, że autokar zatrzymał się w poprzek drogi i zapalił. TIR zjechał do rowu.

W związku z tragedią prezydent Białegostoku Ryszard Tur zaapelował o trzydniową żałobę w mieście (od piątku do niedzieli) i nieorganizowanie w tym czasie w mieście imprez kulturalnych i rozrywkowych. Powiedział, że ma nadzieję, iż jego apel zostanie przyjęty i zrozumiany właściwie.

Dokładne okoliczności wypadku nie są jeszcze znane. Świadkowie zdarzenia mówią, że doszło do niego, gdy przynajmniej jeden z pojazdów wykonywał manewr wyprzedzania. Policja jest w ocenach ewentualnej winy poszczególnych kierowców ostrożniejsza, czeka na wyniki oględzin miejsca i przesłuchań świadków.

Ranni trafili do pięciu szpitali - w Białymstoku i Zambrowie. Najpoważniej ranna 18-latka ma rozległe oparzenia. Z miejsca wypadku została zabrana śmigłowcem, trafiła na stół operacyjny szpitala klinicznego w Białymstoku.

Według dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Ryszarda Wiśniewskiego, w tym i jeszcze dwóch przypadkach można mówić o stanie ciężkim rannych, pozostałe ocenił jako nie zagrażające życiu. Najwięcej rannych trafiło na chirurgiczną izbę przyjęć szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Białymstoku Marian Maciejewski poinformował, że pierwsza na miejscu wypadku była ochotnicza straż pożarna z Jeżewa, odległego od miejsca wypadku o 6 km. Była na miejscu po kwadransie. Maciejewski powiedział dziennikarzom, że szybciej nie było to możliwe, bo tyle czasu zajęła ochotnikom zbiórka i dojazd.

Licealiści, którzy uratowali się z wypadku, mówią przede wszystkim, że pamiętają huk, dym i paniczną ucieczkę. Jedna z uratowanych uczennic opowiadała, że próbowała wraz z koleżanką wybić szybę, ale nie miały dość siły. Uciekły z autobusu przez inne okno, gdy szybę wybili ich koledzy. Strażacy mówią, że w ten sposób ratowali się ci, którzy siedzieli z tyłu autokaru, bo przód pojazdu płonął.

Na apele o honorowe oddawanie krwi na rzecz poszkodowanych w wypadku zgłosiło się bardzo dużo osób. Z niektórych szkół przyjeżdżały całe klasy, dowożone busami. Krew oddawali też m.in. policjanci.

Po południu i wieczorem w piątek w białostockich kościołach odbyły się modlitwy w intencji ofiar wypadku. W południe na apel prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura we wszystkich szkołach przerwano lekcje i uczczono pamięć ofiar wypadku. Na budynkach instytucji publicznych w Białymstoku flagi opuszczone są do połowy, do poniedziałku nie będzie słychać hejnału z wieży ratusza.

Droga krajowa nr 8 Białystok-Warszawa w okolicach Jeżewa (Podlaskie) odblokowana została dopiero o godz. 16.30. Jak poinformowało Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej, droga jest całkowicie przejezdna.

W związku z wypadkiem Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku przeprowadzi kompleksową kontrolę w firmie transportowej, z której pochodził pojazd. Inspektorzy mają sprawdzić, czy firma, do której należał autokar, posiada odpowiednie zezwolenia i licencje. Będą także sprawdzać czas pracy kierowców. Kontrola ma rozpocząć się w najbliższych dniach.
zrodlo:www.wp.pl

co o tym sadziecie...?

Poradnie genetyczne

Poradnie genetyczne w Polsce

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Klinicznej AM
ul. Waszyngtona 17
15-274 Białystok
tel.: (0-85) 745-08-01, 745-05-23

Poradnia Genetyczna
SPZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony
im. J. Śniadeckiego
ul. Warszawska 15
15-062 Białystok
tel.: (0-85) 748-87-00 wew. 745

Poradnia Genetyczna
Katedry i Zakładu Genetyki Klinicznej AM
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9
85-094 Bydgoszcz
tel.(0-52) 585-40-53 do 58, 585-43-67
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki AM
ul. Dębinki 1
80-211 Gdańsk
tel. 0-58 349-26-16, 349-26-17
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki Śl.A.M.
ul. Medyków 16
40-752 Katowice
tel.(0-32) 207-18-00
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Klinicznej
Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii UJ
ul. Wielicka 265
30-683 Kraków
tel.: (90-12) 658-02-265

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Medycznej AM
SP Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego
ul. Piłsudskiego 11
20-011 Lublin
tel.: (0-81) 532-05-35
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Dziecięcy Szpital Kliniczny AM im. Prof. A. Gębali
ul. Chodźki 2
20-093 Lublin
tel.: (-0-81) 718-52-82
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Katedry Genetyki Medycznej i Zakładu Genetyki Medycznej Instytut Endokrynologii AM
ul. Sterlinga 3
91-425 Łódź
tel.: (0-42) 632-70-02

Poradnia Genetyczna
Centrum Zdrowia Matki Polki
ul. Rzgowska 281/289
93-338 Łódź
tel.: (0-42) 271-11-31
Rejestracja telefoniczna i osobista

Poradnia Genetyczna
NZOZ "GENOS"
ul. Piotrkowska 204/210
90-369 Łódź

Poradnia Genetyczna
Woj. Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego
ul. Żołnierska 18
10-561 Olsztyn
tel.: (0-89) 539-32-15
Godziny przyjęć: wtorki 9:00 - 15:00

Poradnia Genetyczna
Centrum Genetyki Medycznej NZOZ
ul. Grudzieniec 4
60-823 Poznań
tel.: (0-61) 852-73-32, 848-40-38
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
SP ZOZ nr 1
ul. Hetmańska 21
35-045 Rzeszów
tel.: (0-17) 853-52-81, wew. 352
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
SPSK Nr 2
al. Powstanców Wlkp. 72
70-111 Szczecin
tel.: (0-91) 466-15-53
Godziny przyjęć: poniedziałek-piątek 8:00 - 12:00

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Medycznej
Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka
Al. Dzieci Polskich 20
04-736 Warszawa-Międzylesie
tel.: (0-22) 815-74-52
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Medycznej
Instytut Matki i Dziecka
ul. Kasprzaka 17A
01-211 Warszawa
tel.: (0-22) 632-96-57, 632-12-81
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki
Instytut Psychiatrii i Neurologii
Al. Sobieskiego 1/9
02-957 Warszawa
tel.: (0-22) 321-33-10
Rejestracja telefoniczna

Poradnia Genetyczna
Zakładu Genetyki Medycznej
Katedra i Zakład Patofizjologii AM
ul. Marcinkowskiego 1
50-368 Wrocław
tel.: (0-71) 784-12-55, 784-12-56, 784-12-57
Godziny przyjęć: poniedziałek 11:00 - 18:00
wtorek, czwartek, piątek 9:00 - 14:00

Lista klinik leczenia nieplodnosci

Kliniki leczenia nieplodnosci

Warszawa

Europejskie Centrum Macierzynstwa InviMed

ul. Rakowiecka 36

(wejscie od ul. Bruna v/v nr 28)

tel: 0 (prefiks) 22 606 37 00

fax: 0 (prefiks) 22 646 68 74

http://www.invimed.pl/

Prywatna Przychodnia Leczenia Nieplodnosci Novum

ul. Puszczyka 14

02-785 Warszawa

tel: 0 (prefiks) 22 644 70 71, 644 71 72

http://www.novum.com.pl/

Klinika Poloznictwa i Ginekologii AM

ul. Starynkiewicza1/3

02-015 Warszawa

tel: 0 (prefiks) 22 621 02 41 wew. 1430

fax: 0 (prefiks) 22 621 27 96

http://www.klinika.prv.pl

Klinika Ginekologiczno-Poloznicza „Germen”

ul. Janowskiego 13

02-784 Warszawa

tel: 0 (prefiks) 22 644 16 00

Bialystok

Klinika Ginekologiczna AM

ul. Marii Sklodowskiej-Curie 24a

15-276 Bialystok

tel: 0 (prefiks) 85 746 83 47

Kriobank Centrum Leczenia Nieplodnosci malzenskiej

ul. Stoleczna 11

15-879 Bialystok

tel: 0 (prefiks) 85 744 10 56, 746 03 75

fax: 0 (prefiks) 85 744 13 78

http://www.kriobank.pl/index.htm

Megdyn

ul. Dabrowskiego 20

Bialystok

tel: 0 (prefiks) 85 652 20 25

Bydgoszcz

Katedra Poloznictwa i Chorób Kobiecych AM

ul. Ujejskiego 75

85-168 Bydgoszcz

tel: 0 (prefiks) 52 371 26 36

Bytom

Poradnia Leczenia Nieplodnosci przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2

ul. Batorego 15

41-902 Bytom

tel: 0 (prefiks) 32 281 71 06, 281 00 21 do 24

Kraków

Fertility Clinic Polsko-Amerykanska Klinika Plodnosci

Plac Szczepanski 3

31-001 Kraków

tel: 0 (prefiks) 12 422 57 74

fax: 0 (prefiks) 12 422 56 84

http://www.lekarz.com/krakow/gabinety/fertility/

Przychodnia Ginekologiczna Arka

ul. Królowej Jadwigi 15

Kraków

tel: 0 (prefiks) 12 427 20 20

tel. kom: 0 501 509 560

http://www.arka.krakow.pl

Macierzynstwo

ul. Bialopradnicka 8

31-221 Kraków

tel: 0 (prefiks) 12 415 88 00, 415 88 22

http://www.macierzynstwo.kochamydzieci.pl

Lódz

Gameta Centrum leczenia Nieplodnosci

ul. Leszczynskiej 20

93-347 Lódz

tel: 0 (prefiks) 42 645 77 77

fax: 0 (prefiks) 42 645 76 00

http://www.nieplodnosc.pl

Klinika Rozrodczosci Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

ul. Rzgowska 281/289

93-338 Lódz

tel: 0 (prefiks) 42 645 10 00, 645 20 00, 645 11 24

fax: 0 (prefiks) 42 646 66 53, 645 11 56

Myslowice

Novomedica

ul. Ks. N. Bonczyka 34

41-400 Myslowice

tel: 0 (prefiks) 32 316 37 71

tel. kom: 0604 952 503

http://www.novomedica.pl/

http://www.lekarz.com/slask/gabinety/novomedica/

Poznan

NZOZ „Intermedica” – Klinika Leczenia Nieplodnosci

ul. Szelagowska 29/3

tel: 0 (prefiks) 61 826 70 72

fax: 0 (prefiks) 61 826 71 00

http://www.intermedica.pl

Klinika Nieplodnosci i Endokrynologii Rozrodu Szpitala Klinicznego

ul. Polna33

60-535 Poznan

tel: 0 (prefiks) 61 841 94 12

Centrum Leczenia Nieplodnosci „Vital Medica”

ul. Piatkowska 94

60-649 Poznan

tel: 0 (prefiks) 61 846 65 57

fax: 0 (prefiks) 61 846 65 58

http://www.vitalmedica.pl

info@vitalmedica.pl

Szczecin

Klinika Ginekologii I Poloznictwa SPSK nr 1

ul. Unii Lubelskiej 1

17-252 Szczecin

tel: 0 (prefiks) 91 487 37 55, 487 60 51

Wroclaw

Leczenie Nieplodnosci NZOZ Polak s.c

al. Hallera 9

53-319 Wroclaw

tel: 0 (prefiks) 71 361 70 01

fax: 0 (prefiks) 71 78724 40

http://www.polak.med.pl/